Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanovic: Meclisi feshetmeyeceğim

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, meclisi feshetmeyeceğini söyledi.

Djukanovic, meclisin görev süresinin kısaltılması yönündeki teklifini meclise tekrar sunabileceğinin sinyalini verdi. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Djukanovic, en muhtemel senaryonun erken seçim olduğunu söyledi.

Bazı hukukçuların mevcut şartlar altında anayasanın cumhurbaşkanına meclisi feshetme hakkı verdiği yorumunda bulunduklarına dikkat çeken Djukanovic, anayasanın yorumlanması konusunda, amaç ne kadar yapıcı olursa olsun, esnek davranmak istemediğini ifade etti.

Djukanovic, mecliste bir önceki hükümeti oluşturan koalisyon tarafından teklif edilen başbakan adayının yeniden düşünülmesinin ise kesinlikle anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Djukanovic, Demokrat Cephe lideri Andrija Mandiç tarafından hükümeti kurma görevinin eski Dışişleri Bakanı Miodrag Lekic’e verilmesi teklifini reddetmişti.  Djukanovic, Mandiç’in teklifi 41 vekilin imzasıyla anayasa tarafından öngörülen 30 günlük sürenin dolmasından bir gün sonra sunduğunu ve teklifi bu nedenle reddettiğini söylemişti.

Karadağ’da Sırp Kilisesi ve hükümet arasındaki gerginliklerin gölgesinde Ağustos 2020’de gerçekleştirilen seçimlerden sonra Djukanovic’in liderliğini üstlendiği DPS muhalefete düşmüş, hükümet ise Demokrat Cephe (DF), Demokratik Karadağ (Demokrate) ve URA Halk Hareketi tarafından kurulmuştu.

Zdravko Krivokapic liderliğindeki bu hükümet, bir yıl iki ay sonra güvensizlik oyu alarak düşmüş ve yerine Arnavut asıllı Dritan Abazovic liderliğindeki azınlık hükümeti kurulmuştu. DPS’nin de dışarıdan desteklediği bu hükümet de Ağustos ayında güven oyu alamamıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bosna Hersek’te Yüksek Temsilci Schmidt seçim yasasını değiştirdi

Read Next

Bosna Hersek’te Komsic, Becirovic ve Cvijanovic seçim zaferini ilan etti