Geçtiğimiz günlerde Kalkandelen Devlet Hastanesi Kovid merkezinde çıkan yangında vefat eden 14 kişiden 12 kişinin koronavirüs hastası, 2 kişinin ise hasta yakını olduğu belirtildi.

Kalkandelen’deki Kovid Merkezi’nde çıkan ve 14 kişinin hayatını kaybettiği yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için beş savcı tarafından başlatılan çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Üsküp Tıp Fakültesi Adli Tıp, Kriminoloji ve Tıbbi Deontoloji Enstitüsü’ne adli otopsi ve cesetlerin kimliklerinin belirlenmesi için emir verildiği belirtildi.

Açıklamada, “Savcılığa sunulan raporlar, ölenlerden sekizinin kadın ve yaşları 29 ile 78 arasında değişen altısının erkek olduğunu gösteriyor. Bunlardan 12’si Kovid Hastanesi’ne hasta olarak yatırıldı. Ölenlerden biri hastanın eşi diğeri ise kızı olmak üzere iki kişi hastaneye kaldırılmayan yabancılardı.” ifadelerine yer verildi.

Savcılık açıklamasında, iki aile yakının yangın sırasında uzun süre hastanede bulunup bulunmadıklarını ya da yakınlarını yangından tahliye etmek için mi içeri girdiklerinin araştırıldığı ifade edildi.

Açıklamada, “Yangının çıkmasından hemen önce, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden ve sağlık ekipleri tarafından yaşam mücadelesi verilen ölen hastaya savcılığın talimatıyla otopsi yapıldı.Yangının çıktığı sırada hayatını kaybeden hastanın cenazesi çıkarıldı. Savcılığın talebi üzerine kesin ölüm nedenlerinin belirlenmesi için yapılan otopside, ölümün yangın sonucu olmadığı sonucuna varıldı.” denildi.

Önceki Haber

Karadağ’a giriş şartları değişiyor

Sonraki Haber

Kosova’da yeni eğitim yılı başlangıcının ertelenmesi bekleniyor