Kalkandelen-Prizren karayolu projesinde önemli adım

Kosova ile Kuzey Makedonya arasında Kalkandelen -Prizren karayolu projesinin ortak finanse edilmesi anlaşması imzalandı.

Anlaşmayı, Kosova  Altyapı Bakanı Liburn Aliu ve Kuzey Makedonya’dan Ulaştırma ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Bekim Rexhepi imzaladı.

Rexhepi, iki ülkenin ilgili çalışma gruplarının bir dizi toplantısının ardından söz konusu anlaşmanın imzalandığüına dikkat çekerek, “Bugün Kuzey Makedonya ve Kosova vatandaşları için önemli bir gün, çünkü bölgesel bağlantı yol ağını genişletmede yeni bir sayfa açıyoruz. Kalkandelen-Prizren yol ekseni yönündeki tünelin ortak finanse edilmesi, tamamlanması ve inşaatı sözleşmesini imzalama şerefine nail oldum. Yaptığımız fizibilite çalışmasına dayanarak, Kalkandelen-Prizren karayolu güzergahının seçimi için çeşitli seçenekler sunulmuş olup, 6.4 km uzunluğundaki tünelin yapımında her iki ülke için de kabul edilebilir güzergah belirlendi.” Ifadelerini kullandı.

Bakan Aliu da imza töreninde yaptığı açıklamada,  bu yolun bölgesel öneme sahip olduğunu ve sadece Prizren ile Kalkandeleni birbirine  bağlamak için olmadığını söyledi.

Kosovaport

Read Previous

Başbakan Kovaçevski, İrlanda Başbakanı Varadkar’ı kabul etti

Read Next

K. Makedonya ve Yunanistan’dan gençler Tokat’a gidecek