Başbakan Kovaçevski, İrlanda Başbakanı Varadkar’ı kabul etti

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Üsküp’e resmi ziyarette bulunan İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Varadkar, başkent Üsküp’teki temasları kapsamında Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski tarafından resmi törenle karşılandı.

Varadkar ve Kovaçevski, başa baş ve heyetler arası görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

İrlanda Başbakanı Varadkar, yaptığı açıklamada, Kuzey Makedonya’yı ziyaret eden ilk İrlanda başbakanı olmaktan onur duyduğunu ifade etti.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar bugün Başbakan Dimitar Kovaçevski ile Üsküp’te düzenlediği ortak basın toplantısında, yolsuzlukla mücadelenin kalıcı bir mücadele olduğunu ve AB’ye üye olduğunuzda sona ermeyeceğini ancak sürekli devam etmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Kovaçevski ile görüşmemizde yolsuzluğun her yerde olduğunu ve Avrupa Birliği’nde de olabileceğini, bunun herhangi bir ülkeye ya da yargı bölgesine özgü olmadığını belirten Varadkar, “Ama bu tür vakaların yargılanması gerektiğini düşünüyorum, çünkü insanlara bu şekilde yolsuzluklara girişirlerse başarılı olamayacakları mesajı veriliyor.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Karadağ ve Kosova ile bugünkü Kuzey Makedonya ziyaretinin, İrlanda’nın bölge ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) yolculuğunu desteklediğinin bir göstergesi olduğunu söyleyen Varadkar, “(AB entegrasyonu) Özellikle Rusya’nın Ukrayna işgalinin ardından Balkanlar ve Avrupa’nın güvenliği için önemlidir.” diye konuştu.

İrlanda ve Kuzey Makedonya’nın sıcak ikili ilişkilere sahip olduğunu belirten Varadkar, geliştirilmesi gereken alanlar da olduğunu vurguladı.

Varadkar, AB üyesi olarak yolsuzluğun hem kendi ülkelerinde hem de AB’de meydana gelebileceğini kabul etmeleri gerektiğini ifade etti.

Başbakan Kovaçevski İrlandalı mevkidaşı ile yolsuzlukla mücadelenin asla bitmeyecek bir mücadele olduğu konusunda hemfikir olduğunu anımsattı.

Yolsuzluğun her yerde olduğunun altını çizen Kovaçevski, “Avrupa Parlamentosu’nda da yolsuzluk var. Orada, ev sahibi ülkenin Dünya Kupası’na verilmesiyle ilgili düzenlemede yer alan üst düzey yetkililer belirlendi. Kimlikleri tespit edildi ve haklarında dava açıldı. Ülkemizdeki sistem, tespit edilen her suçun failinin bağımsız olarak soruşturulmasına imkan vermekte ve bu nedenle Hükümete bağlı olmayan, bağımsız yargı organları olan sorumlu kurumlar bulunmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Makedonya Başbakanı Kovaçevski de görüşmede, ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi yönünde anlaşmaya vardıklarını aktardı.

Kovaçevski, İrlanda’nın ülkesinin güçlü bir ortağı olarak Avrupa entegrasyonunu desteklediğini dile getirdi.

Kuzey Makedonya’nın, İrlanda’nın 2004’teki AB Dönem Başkanlığı sırasında üyelik başvurusunda bulunduğunu anımsatan Kovaçevski, o dönemden beri İrlanda’dan sürekli destek gördüklerini kaydetti.

Read Previous

Priştine Havalimanı’nda son 10 günde geçen yolcu sayısı 110 bini aştı

Read Next

Kalkandelen-Prizren karayolu projesinde önemli adım