Kalkandelen Kız İHL’den “Mevlid-i Nebi” Programı

İsa Bey Kalkandelen Kız İmam Hatip Lisesi, Kalkandelen Müftülüğü himayelerinde Peygamber Efendimiz’in doğum günü vesilesiyle, “Muhammed (s.a.v.) Ahlakın Sembolü” Konseri ve öğrencilerin el işlerinin sergilendiği “Güzel Sanatlar” sergisinden oluşan bir program düzenledi.

İsa Bey Kalkandelen Kız İmam Hatip Lisesi, Kalkandelen Müftülüğü himayelerinde Peygamber Efendimiz’in doğum günü vesilesiyle “Muhammed (s.a.v.) Ahlakın Sembolü” Konseri ve öğrencilerin el işlerinin sergilendiği “Güzel Sanatlar” sergisinden oluşan bir program düzenledi. Programa, Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman ef. Recepi, Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi, Makedonya İslam Birliği müftüleri, Arnavut gazeteci Ferdinand Samarciu, Maarif Vakfı Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu, İşkodra Hacı Şeyh Şamil Medresesi Müdürü Kuytim Dervişi, İsa Bey Medresesi Müdürü İbrahim İdrizi, İsa Bey Kalkandelen Kız İmam Hatip Lisesi Koordinatörü Bekir Mehmeti, İstanbul Kartal İmam Hatip Lisesi Müdürü Mitat Tekçam ve çok sayıda öğretmen ile öğrenci katıldı.

Programda konuşma yapan Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman ef. Recepi, “bugün burada, Peygamber Efendimiz’e saygının, sevginin belirtileceği bir ortamda sizinle beraber bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Bu sergi, öğrencilerimizin eğitimin yanı sıra hayatın hiçbir alanını boş bırakmadan el işi sanatıyla da ilgilendiklerini gösterdiğini ifade eden Süleyman ef. Recepi “El işi bir sanattır ve yerini hiçbir şeyin tutması mümkün değildir. Onun kendine has bir dili vardır. Onu görmek, duymak, yaşamak ve onun zevkini duymak gerekir” şeklinde konuştu.

İslam’ın sadece bir din olmadığını söyleyen Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman ef. Recepi, “İslam bir din ve bir devlettir. Dinin din olarak ne olduğunu biliyoruz. Müslümanlar eskiden devletin ne anlama geldiğini bilmiyordu. İslam’ı sadece namaz kılmak, oruç tutmaktan ibaret sanıyordu. Hayır, bu Batı’nın ibadetlerini yapsınlar fakat İslam’ın devlet olarak ne anlama geldiğini düşünmesinler stratejisine uyan birşeydi ve müfredatların bunları kaldırdılar”dedi. Bugün bunu dışlamadıklarını kaydeden Recepi, “Bu güzel sanatı, çalışmaları gördüğümde mutlu oluyorum. Bu çalışmaları gördüğümde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in şu hadisini hatırlıyorum: “Allah güzeldir, güzeli sever” ifadelerini kullandı.

Programı düzenleyen İsa Bey Kalkandelen Kız İmam Hatip Lisesi Koordinatörü Bekir Mehmeti, Kalkandelen Kız İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin, öğretmenlerinin de desteğiyle eğitim öğretim yılı içerisinde çok sayıda sosyal ve kültürel faaliyet gerçekleştirdiklerini belirtti. Mehmeti, Peygamber Efendimiz’in doğum günü vesilesiyle Kalkandelen Kız İHL öğrencilerinin yetenek ve becerilerini konuşturarak yaptıkları eserlerin sergilendiği “Güzel Sanatlar” Sergisi’nin de bunun bir meyvesi olduğunu aktardı.

İslam tarihi boyunca eğitimin, mihenk taşlarından biri olduğunu söyleyen Bekir Mehmeti, “Eğitimin ve öğrenimin sağlıklı ver derin olduğu toplumlar, insancıl kötülüklerden korunmuştur” dedi. Kalkandelen Kız İmam Hatip Lisesi’nin başarılarından söz etmeyeceğini ifade eden Mehmeti, ailelerinin gözbebeği ve hayattaki en önemli varlıkları olan evlatlarının, kendilerine emanet olduklarını söyledi. Kalkandelen Kız İHL Koordinatörü Mehmeti, “Toplumun yarısının kadınlardan oluştuğunu söylüyorsak, diğer yarısının da kadınlar tarafından eğitildiğini unutmayalım” diyerek sözlerine son verdi.

Program sonunda Kalkandelen Kız İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin işlediği el işi tabloları Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi tarafından misafirlere hediye edildi.

 

 

 

 

Read Previous

DEİK Türkiye-Makedonya İş Konseyi, Makedonya Meclis Başkanı’yla bir araya geldi

Read Next

“Yunanistan suçlular için toplanma merkezi haline geldi”

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *