DEİK Türkiye-Makedonya İş Konseyi, Makedonya Meclis Başkanı’yla bir araya geldi

DEİK Türkiye-Makedonya İş Konseyi, Makendoya Cumhuriyeti Meclis Başkanı  Talat Caferi  onuruna çalışma yemeği düzenledi.

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi’ye eşlik eden heyette milletvekili Enes İbrahim, milletvekili Dr. Yusuf Hasani, M.C. Ankara Büyükelçisi Dr. Zvonko Mucunski yer aldı.

DEİK Türkiye Makedonya İş Konseyi Başkanı Dr. Bilal Kara, Yürütme Kurulu ve işadamlari çalışma yemeğine ev sahipliği yaptı.

Selamlama konuşmasında Başkan Kara, “Karşılıklı olarak gelişme eğiliminde olan ekonomik ilişkilerimiz Makedonya’nın kalkınmasına ve refah seviyesinin artmasına katkı sağlamaktadır. Bugüne kadar Makedonya’da yatırım yapan Türk şirketleri 5000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

2017 yılında, Türkiye ile Makedonya arasındaki ticaret hacmi artış göstererek, 462 milyon ABD Doları seviyesine çıkmıştır. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerimizin istenilen seviyeyi yansıtmadığını görüyoruz. Hâlbuki bugünkü seviyenin çok üzerine çıkarılması için gereken bütün koşullar mevcuttur.

Siyasi otoritelerimizden daha çok ticaret, daha fazla yatırım için ticaretin ve yatırımların önündeki engelleri kaldırmalarını ve iş dünyasının önünü açmalarını talep ediyoruz ” açıklamalarında bulundu.

Resmi ziyaretlerinden birini DEİK’e gerçekleştirip, Makedonya ve Türkiye İş Konseyi üye işadamları ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinde iki ülkeye Ticaret hacminin 1 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkması hedeflediklerini bunu da iş dünyası ile beraber gerçekleştireceklerini vurguladı.

Makedonya’da yatırımları bulunan işadamlarının sorularını yanıtlayan Parlamento Başkanı Caferi ile Başkan Dr. Bilal Kara arasında karşılıklı hediye takdimi gerçekleşti.

Çalışma yemeği  DEİK, Makedonya Meclis Başkanı Caferi, M.C. heyeti ve  Türkiye Makedonya İş Konseyi üye işadamları ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesiyle  sona erdi.

 

 

Read Previous

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Etkinlikleri

Read Next

Kalkandelen Kız İHL’den “Mevlid-i Nebi” Programı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *