K. Makedonya’da sporculara, spor kulüplerine ve spor federasyonlarına devletten mali destek

Kuzey Makedonya Hükümeti, sporculara, spor kulüplerine ve spor federasyonlarına toplamda 10 milyon avro destek verme kararı aldı.

Spor Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ulusal spor federasyonlarına, spor kulüplerine, olimpik ve olimpik olmayan spor dallarında aktif sporculara ve spor yapma kararı olan diğer tüzel kişilere mali teşvik, doğrudan devlet yardımı esasına göre sübvansiyon sağlanması amaçlanıyor.

Adalet Bakanlığı tarafından önerilen kanun ile ilgili açıklama yapan Adalet Bakan Yardımcısı Viktorija Avramovska Madić, “Kanun, kısaltılmış bir prosedürden sonra Meclis’e sunuldu. Kabul edilmesiyle Hükümet olarak Makedon sporuna önem verdiğimizi gösterdik ve kanıtladık. Önerilen hukuki çözümlerle ulusal spor federasyonlarına, spor kulüplerine, olimpik ve olimpik olmayan spor dallarında aktif sporculara ve spor faaliyetleri gerçekleştirme konusunda çözümü olan diğer tüzel kişilere mali teşvikler sağlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Ajansı Müdürü Naumçe Moysoski, bu yasanın prosedürdeki her türlü suistimal ve şüpheyi tamamen ortadan kaldırdığını, finansal kaynakların samimi olarak çalışan ve sporu seven spor kuruluşlarına sunulduğunu belirtti.

Spor Kanunu, doğrudan devlet yardımına dayalı fonların yararlanıcılarını belirtir, yani spor faaliyetlerinde sübvansiyonlara dayalı olarak Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Bütçesinden fonların spor faaliyetlerinde gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılma şartlarını ve yöntemini düzenler.

Read Previous

“Palevski, idari belgelerin tamamlanmasının ardından derhal iade edilecek”

Read Next

Dışişleri Bakanı Fidan: Antalya Diplomasi Forumu önemli bir marka ve fikir platformu haline geldi