K. Makedonya’da protestolar ülke geneline yayılıyor

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakerelerine başlamasına olanak sağlayacak ve Bulgaristan’ın vetosunu kaldıracak Fransız teklifine karşı 6 gündür düzenlenen protestolar ülke geneline yayılacak.

Fransız teklifinin reddedilmesini talep eden protestocular ülke genelinde yolları kapatma eylemine gideceklerini açıkladı.

Protestoların gayrı resmi organizatörleri tarafından sosyal medyada yapılan paylaşımda, “Ülke genelinde yol kapatmalara devam ediyoruz. Saat 13:00-14:00 arasında 4 yerde söz konusu eylemi gerçekleştireceğiz. Üsküp’te hükümet binası önünde, İştip – Köprülü yolu, Ustrumca – Radoviş yolu ve Pletvar – Pirlepe yolu.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Kitleleri Makedonya’nın Bulgarlaştırılmasına yönelik ültimatoma HAYIR, vahşete ve karakollara HAYIR, Makedonya’nın geleceğine EVET demeye çağırıyoruz. Cumartesi günü, bayramı kutlayan Müslüman kardeşlerimize saygının bir göstergesi olarak protesto yapılmayacaktır.” denildi.

Açıklamada, protestolara pazar günü saat 19:00’da hükümet binası önünde kitlesel protestoya devam edileceği belirtildi.

– Süreç

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Bulgaristan ile Kuzey Makedonya arasındaki sorunların AB müzakere çerçevesinde çözülmesini içeren öneri ortaya atmıştı.

Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki veto krizinin aşılması için bir teklif yapılmış, Makedonya tarafının söz konusu teklifin kendileri için kabul edilemez olduğunu açıklamasının ardından söz konusu Fransız teklifi yenilenmişti.

Fransa’nın önerisi, tüm AB üye ülkeleri tarafından onaylanmasının ardından Avrupa önerisine dönüştü. Bu öneri, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’nın AB üyeliğine ilişkin iki yıldır süren vetosunun kaldırılmasını öngörüyor.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, yenilenen Fransız teklifinin kabul edip etmeyeceklerini ülkedeki siyasi parti, sivil toplum, medya ve vatandaşlarla yapacakları geniş katılımlı fikir alışverişinden sonra karar vereceklerini açıklamıştı.

Read Previous

Bulgaristan, Tuna Programı kapsamında 266 milyon avro finansmana erişecek

Read Next

Arnavutluk’ta Srebrenitsa soykırım kurbanlarının ‘anılması ve onurlandırılması’ kararı