K. Makedonya’da 5 cumhurbaşkanı adayı gerekli imzaları topladı

Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonu’nun (DSK) dün itibarıyla açıkladığı veriler, toplam 11 adaydan 6’sının hâlâ cumhurbaşkanı adaylığı için gerekli 10 bin imzaya sahip olmadığını, 5’inin ise bu sayıya ulaştığını gösteriyor.

Dün gece itibarıyla DSK’ya verilerine göre, Biljana Vankovska (Levica) 10 bin 278 imza ve Stevço Jakimovski (GROM) 10 bin 269 imzası ile gerekli 10 bin imza barajını aştı.

Daha önce 10 bin imzaya ulaşan cumhurbaşkanı adayları 11 bin 562 imzayla Maksim Dimitrievski (ZNAM), 11 bin 79 imzayla Bujar Osmani (BDİ) ve 10 bin 706 imzayla Arben Taravari (VLEN) olmuştu.

Diğer adaylardan Velo Markovski’nin 1.330 imzası var; Mersiha Smailović 1.286, Gjorgi Manaskov 388, Zorica Cvetkovska 176, Gospodin Popovski 106, Tome Nikolovski 0 imzaya sahip.

Partilerin bu hafta sonu resmileştirmesi beklenen desteğe rağmen, yarından itibaren VMRO-DPMNE adayları Gordana Siljanovska Davkova ve SDSM Stevo Pendarovski imza toplayacak.

İmza toplama süreci 23 Şubat’ta başladı ve 8 Mart gece yarısına kadar sürecek. İmza toplama işlemi, DSK’nin 34 yerel yönetimin genel merkezinde bulunan tüm bölge birimlerinde ve ofislerinde ve yetkili noterler önünde gerçekleştiriliyor.

Seçimlere katılanların, cumhurbaşkanı aday listelerini en geç 19 Mart gece yarısına kadar DSK’ya sunmaları gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri 24 Nisan’da yapılacak, ikinci tur ise parlamento seçimlerinin de yapılacağı 8 Mayıs’ta yapılacak.

Read Previous

VMRO DPMNE, cumhurbaşkanı adayı Siljanovska-Davkova için tanıtım toplantısı düzenledi

Read Next

Kurti, İngiltere ve İrlanda ziyaretlerini değerlendirdi