“K. Makedonya ve Kosova arasındaki iş birliği, bölgede güvenliğe katkı sunacak”

Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca, Kosova’ya resmi ziyaret gerçkleştiren Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi’yi kabul etti.

Konjufca ve Caferi heyetler arası ve baş başa görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, Kuzey Makedonya ve Kosova arasındaki işbirliğinin bölgede güvenliğe katkı sunacağı vurgusu yapıldı.

Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca, her iki ülke meclisinin eş zamanlı olarak Ukrayna’yı destekleyen ve Rusya’yı kınayan bir karar tasarısını onayladığına dikkat çekerek, “tarihi ve kültürel bağlara sahibiz. Parlamentolarımız arasında varolan işbirliği yanısıra kurumlarımız arasında da mükkemel bir işbirliği mevcut. Kuzey Makedonya’nın NATO’ya katılımı, Batı Balkanlar’da istikrar ve barış için önemini bir kez daha göstermektedir” dedi.

Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi de, “Elbette bu ziyaret iki ülke arasındaki ilişkilerin somut bir kanıtıdır. Dış politika konusunda ortak stratejik hedeflerimiz mevcut. Kuzey Makedonya NATO üyesi ve Kosova’nın AB sürecinde deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız. Kosova’nun uluslararası organizasyonlara üyeliğini desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog sürecine de değinen Caferi, iki ülke arasında karşılıklı tanımayı sağlayacak nihai bir anlaşmaya varılana kadar Kuzey Makedonya’nın destek sunmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Bosna Hersek’ten AB’ye acil üyelik talebi

Read Next

Karadağ, Rus diplomatı ülkede “istenmeyen kişi” ilan etti