Bosna Hersek’ten AB’ye acil üyelik talebi

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, Avrupa Birliği’ne Bosna Hersek’e acilen adaylık statüsü verilmesi çağrısı yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri saldırılarının ardından Avrupa Birliği’ne acil üyelik müracaatında bulunan ülkelere, Bosna Hersek de eklendi.

Twitter’da yayınladığı açıklamada Turkovic, “Avrupa’nın güvenliği hususundaki bu zorlu ve belirsiz zamanda Bosna Hersek’e derhal Avrupa Birliği’ne adaylık statüsü verilmesini arz ederim” diye yazdı.

Turkovic, Avrupa Birliği’ne katılımın Bosna Hersek ve Batı Balkanlar’ın barış ve istikrarını garanti altına alacağını ifade etti.

Ukrayna’nın acil üyeliğe kabul talebinin ardından Gürcistan ve Moldova da güvenlik çekinceleriyle AB’ye üyeliğe bürokratik süreçler olmadan hızlı bir şekilde kabul edilme talebinde bulunmuştu.

Avrupa Parlamentosu da Ukrayna’ya acilen üyelik statüsü verilmesi çağrısı yapmıştı. .

Eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcileri Valentin Inzko ve Christian Schwarz-Schilling de Bosna Hersek’in güvenliği için ülkenin acil bir şekilde AB’ye kabul edilmesi gerektiğini ifade eden bir mektup kaleme alarak Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e göndermişti.

Avrupa Birliği liderlerinin bu konuyu önümüzdeki ay tartışabilecekleri bildiriliyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Putin’e, Ukrayna’daki savaşı derhal durdurması çağrısında bulundu

Read Next

“K. Makedonya ve Kosova arasındaki iş birliği, bölgede güvenliğe katkı sunacak”