“K. Makedonya ve Arnavutluk’un AB ile müzakerelere başlamasının tam ve nihai zamanı”

Eski Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un AB ile müzakerelere başlamasının tam ve nihai zamanı olduğunu söyledi.

Eski Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, şu anın Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Arnavutluk Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği için daha hızlı çalışmanın doğru ve tam zamanı olduğunu ifade etti.

Bugün ve yarın Ohri’de düzenlenen Makedon Enerji Forumu 2022 kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Papandreu, Ukrayna’daki krizin AB üyelik sürecini ve Kuzey Makedonya ile Arnavutluk’un üyeliğini başlatmak için daha güçlü bir siyasi iradeye ihtiyaç olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Kuzey Makedonya’yı ve Batı Balkanları AB’ye yaklaştırılması için çok uzun süre beklendiğini belirten Papandreu, “Şimdi doğru zaman ve daha hızlı çalışmanın tam zamanı. Bu kriz, özellikle Ukrayna’daki kriz, şu anda AB’yi, yani AB üyelik sürecini ve Kuzey Makedonya ile Arnavutluk’un üyelik sürecini açmak için daha da güçlü bir siyasi iradeye ihtiyaç olduğunu gösterdi.” diye konuştu.

İki ülke arasındaki anlaşmazlıkları artık aşıldığını hatırlatan Papandreu, komşu Bulgaristan’dan gelen ablukayı aşmak için aynı şeyi tavsiye etti.

Read Previous

K. Makedonya Hükümeti eski Genel Sekreteri Zekiri ev hapsine alınacak

Read Next

Bulgaristan’da ekmek ve unun KDV’si kaldırıldı