K. Makedonya ve Arnavutluk Üsküp’te ortak hükümet toplantısı düzenledi

Kuzey Makedonya ve Arnavutluk hükümetleri başkent Üsküp’te ortak hükümet toplantısı düzenledi.

Kuzey Makedonya Hükümet binasında düzenlenen toplantıya Başbakan Dimitar Kovaçevski ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama başkanlık etti.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama burada yaptığı konuşmada, bölgede, iklim değişikliğinden konvansiyonel savaşlara kadar zorluklarla yüzleşmenin, işbirliği, yeni sinerjiler yaratma ve bölgedeki hepimizin çok küçük olduğu bir duruma uyum sağlama dışında başka bir yolu olmadığını söyledi.

iki ülkenin müzakere sürecini açtığını ve aslında ileriye doğru büyük bir adım attığını kaydeden Rama, “6 Aralık’ta Tiran’da Batı Balkanlar ile AB Zirvesi yapılacak ve orada birlikte olacağız. Yüksek elektrik fiyatları ve enflasyon karşısında Birliğin tüm örgütlenme çabalarına bizi daha fazla dahil etmesi için orada daha fazla atılım yapacağımıza inanıyorum. Öte yandan, çok zor, kasvetli ve üstesinden gelmek zorunda olduğumuz bu aşamanın ötesine bakma fırsatı verecek ortak bir plan yapalım.” ifadelerini kullandı.

Geleceği tasarlamak için savaşın bitmesini beklememize gerek olmadığını düşündüğünü söyleyen Rama, “Bu noktadan hareketle Arnavutluk ve Kuzey Makedonya kendilerini geleceğe yansıtmaya çalışan, Batı Balkanlar’ı bölgemiz ve AB’yi hedefimiz olarak gördüğümüz alt planlar yaptılar.” dedi.

“Açık Balkan” inisiyatifi hakkında da konuşan Rama, “Açık Balkanlar’ın, bugünün üstesinden nasıl gelebileceğimizi anlamak için dünün ötesine bakmamız ve aynı zamanda ejderhalarımızın kendi alanımızdan daha fazla alan kazanma yeteneklerini en üst düzeye çıkaracak bir gelecek tasarlamamız için bize yeni fırsatlar verdiğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bugünkü oturumda, iki ülkenin bakanları arasında çeşitli kesimlerde işbirliğinin güçlendirilmesine atıfta bulunan anlaşmalar ve muhtıralar imzalanacak.

Read Previous

Saraybosna, Zagreb ve Belgrad, hava kirliliği sıralamasında zirvede

Read Next

Kovaçevski: Birlikte Avrupa yolundayız ve krizle mücadele ediyoruz