Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, “Target-Tvrdina” davasında verilen ev hapsi kararından sonra tutuklama emri çıkarılan Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Saşo Miyalkov ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, sanık Saşo Miyalkov’un kaçması nedeniyle herhangi bir sorumluluk hissetmediğini ve istifa etmeyi düşünmediğini söyledi.

Spasovski, “Borçlu olduğunuz şey için kişisel sorumluluk alınmalıdır. Şimdi tüm çabalarımızı kaçağı bulmaya odaklamanın tam zamanı. İstifa, sorumluluktan kaçış ve suçlular için bir zaferdir.” ifadelerini kullandı.

Spasovski, ihtiyati tedbirler için mahkemeye herhangi bir talepte bulunma tek yetkili makamın savcılık olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin İçişleri Bakanlığı’nda köstebek olduğundan şüphelenip şüphelenmediği sorusuna yanıt veren Spasovski, “Uzun yıllardır rejim altında olan ve bu kararların geçtiği kurumlarda ve bilgi sızıntısı olasılığı bulunduğundan” bir köstebeğinden şüphelendiğini” söyledi.

Spasovski, Miyalkov’un hala ülkede olduğuna inandığını, ancak tam olarak nerede olduğunu bilmediğini de söyledi.

– Target-Tvrdina davası

“Tvrdina davası” 29 Mart 2016’da açılırken, “Target davası” 17 Kasım 2016’da başlamış, iki dava daha sonra birleştirilmişti.

“Target-Tvrdina davası”nın iddianamesine göre, UBK tarafından 2008-2015’te haklarında mahkeme kararı olmadan 4 bin 286 telefon yasa dışı şekilde dinlenmiş.

Miyalokov’un yanı sıra eski İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska, Yunanistan’a kaçan eski İçişleri Bakanlığı Birim Amiri Goran Gruyevski ile UBK çalışanı Nikola Boşkovski, Miyalkov’un Özel Kalem Müdürü Toni Yakimovski de yargılananlar arasında yer alıyor.

Önceki Haber

İçişleri Bakanı Spasovski “Miyalkov” ile ilgili açıklamalarda bulunuyor

Sonraki Haber

Sırbistan’dan ikinci aşı sevkiyatı yarın gelecek