Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, “Target-Tvrdina” davasında verilen ev hapsi kararından sonra tutuklama emri çıkarılan Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Saşo Miyalkov ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, Bakanlık ile savcı Ruskovska arasındaki bilgi ve temasların yanı sıra polisin yürüttüğü faaliyetlerin ayrıntılarını sundu ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Spasovski, “İçişleri Bakanlığı, mevcut tüm imkanlarla kaçağı aramaya devam edecek. Tüm yetkili kurumların, yetkilerine uygun olarak, onu bulma ve mahkeme kararına göre hareket etme gibi bir yükümlülüğü vardır.” ifadelerini kullandı.

Miyalkov’un kaçması ile ilgili siyasi anlaşma olduğu iddialarını yalanlayan Spasovski, “Bazı siyasi anlaşmalar hakkındaki tüm spekülasyonları reddediyorum. İçişleri Bakanlığı, kişiyi bulmak ve adalete teslim etmek için aktif olarak çalışıyor.” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı’nın bilgileri aldıktan hemen sonra talimatlara göre hareket ettiğini kaydeden Spasovski, “Dün 10 kişiyle bilgilendirici bir görüşme yapıldı ve bugün bu kişiyi bulmak için mevcut tüm önlemlere devam ediyoruz. İçişleri Bakanlığı kaçağı aramaya elbette devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm ülkenin detaylı açıklama beklediğini belirten Spasovski, “Bu tür durumlar sisteme olan güveni zayıflatır. Düzgün davranmayanlar için sorumluluk olmalı. Adalet olmalı ve bu tür davalara gelmememiz için kurumların işleyişi, hızlı ve verimli hareket etmesi, erken önlem alınmasıyla sağlanacaktır.” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanlığı, “Target-Tvrdina” davasında mahkeme tarafından ev hapsi kararı verilen ve bulunamayan Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Saşo Miyalkov için tutuklama emri çıkarmıştı.

– Target-Tvrdina davası

“Tvrdina davası” 29 Mart 2016’da açılırken, “Target davası” 17 Kasım 2016’da başlamış, iki dava daha sonra birleştirilmişti.

“Target-Tvrdina davası”nın iddianamesine göre, UBK tarafından 2008-2015’te haklarında mahkeme kararı olmadan 4 bin 286 telefon yasa dışı şekilde dinlenmiş.

Miyalokov’un yanı sıra eski İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska, Yunanistan’a kaçan eski İçişleri Bakanlığı Birim Amiri Goran Gruyevski ile UBK çalışanı Nikola Boşkovski, Miyalkov’un Özel Kalem Müdürü Toni Yakimovski de yargılananlar arasında yer alıyor.

Önceki Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kuzey Makedonya İslam Birliği Başkanı ile görüştü

Sonraki Haber

K. Makedonya İçişleri Bakanı Spasovski: İstifa etmeyeceğim