İzetbegoviç: SDA olmadan istikrarlı bir hükümet kurulamaz

Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegoviç, ulusal düzeyde, entite düzeyinde ve kantonların çoğunda SDA’yı iktidar dışı bırakarak kurulacak hükümetlerin istikrarlı olmayacağını söyledi.

Güçlü bir Bosna Hersek yanlısı blok oluşturmanın alternatifi olmadığını savunan İzetbegoviç, diğer koalisyon formüllerinin tamamının devlet karşıtlarına alan açacağını ifade etti.

Bosna Hersek yanlısı partilerin Bosna Hersek Parlamentosu Temsilciler Meclisinde yüzde 60, Bosna Hersek Federasyonu entite parlamentosunda ise yüzde 80 güce sahip olduğuna dikkat çeken İzetbegoviç, bu gücü kullanarak yüzde 33’lük sözde “Boşnak kotasını” delebileceklerine dikkat çekti.

Saraybosnalı muhalefet partilerinin oluşturduğu 8’li ittifakın koalisyon için erken davrandığını vurgulayan İzetbegoviç, “HDZ ve SNSD ile anlaşmaları var. HDZ ve SNSD’yi ikna etmek için neleri kabul edip ne sözler verdiklerini kamuoyuna açıklamalarını istiyoruz” dedi.

Dodik ve Covic yeni hükümet için bir araya gelecek

Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD) Başkanı Milorad Dodik ve Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) Başkanı Dragan Covic ise ulusal düzeyde kurulacak hükümet için Perşembe günü son defa bir araya gelecek.

Sırp lider Dodik, daha önce yeni hükümette HDZ’nin adayı Borjana Kristo’nun Bakanlar Konseyi Başkanı olmasını destekleyeceklerini açıklamıştı.

Hükümetin hızlı bir şekilde kurulacağına dikkat çeken Dodik, “Önemli olan projelerin, özellikle de Bosna Hersek düzeyindeki enerji projelerinin engellenmemesi” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

“Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen üyeliğinin engellenmesi AB dayanışmasını baltalıyor”

Read Next

Finalin ismi değişmezse, Fransa ve Hırvatistan tarihe geçecek