“Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen üyeliğinin engellenmesi AB dayanışmasını baltalıyor”

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile gerçekleştirdiği video konferans görüşmesinde, “Bulgaristan ve Romanya’yı Schengen üyeliğinden mahrum bırakma kararı adil değil ve AB’nin dayanışma ve birlik ilkelerini baltalıyor” dedi.

Charles Michel’in girişimiyle yapılan görüşme, Avrupa Konseyi’nin 15 Aralık’ta yapılacak olağan toplantısının yanı sıra 14 Aralık’ta yapılacak AB- Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) 45. Kuruluş Yıl Dönümü Zirvesi’nin hazırlıklarının ele alınması üzere gerçekleştirildi. Brüksel’de yapılacak iki forumda da ülkemizi Cumhurbaşkanı temsil edecek.

Avrupalı ​​liderler arasında Schengen Bölgesi’nin genişletilmesi konusunda beklenen tartışma hakkında Radev, üyelik için objektif kriterlerin dışında kalan hukukun üstünlüğü temasına bağlayıcılık gibi üyelik için ek şartlar getirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Avrupa’ya artan göç akışıyla bağlantılı olarak Cumhurbaşkanı, Schengen sisteminin etkili reformunun, AB’nin dış sınırında bulunan ülkelerin engellenmesini değil tam aksine katılımını içermesi gerektiğini belirtti. Radev, “Ön saflarda yer alan ülkelerin çabaları artırılmalıdır” diye çağrıda bulundu. Cumhurbaşkanı, ülkemizin sınırı korumak için önemli mali ve beşeri kaynaklara yatırım yapmaya devam ettiğini belirtti. Devlet Başkanı, Schengen genişlemesi konusunun, gelecek yıl ocak ayında başlayacak olan İsveç’in AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında bir öncelik olmaya devam edeceğini umduğunu ifade etti.

Enerji konularıyla ilgili yaklaşmakta olan tartışmayla ilgili Radev, özellikle sıvılaştırılmış gaz terminalleri olmak üzere ek kaynaklara erişim için gaz iletim hattı ağlarının genişletilmesi olasılığının AB ortaklarıyla tartışılması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Trabzonsporlu Bakasetas, ”yurt dışındaki en iyi Yunan futbolcu” ödülünü aldı

Read Next

İzetbegoviç: SDA olmadan istikrarlı bir hükümet kurulamaz