İstiklal Marşı Özel Sayısı Gazete Tasarımı Yarışması düzenlenecek

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” etkinlikleri kapsamında “İstiklal Marşı Özel Sayısı Gazete Tasarımı Yarışması” düzenlenecek.

Bu yıl 101. yılı kutlanacak olan “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” etkinlikleri kapsamında yurt dışında yaşayan çocuklara İstiklal Marşı’nın hangi şartlarda yazıldığını ve yaşanan zorlukları fark ettirmek, Cumhuriyetin kurulduğu yıllara olan ilgi ve merakı artırmak, İstiklal Marşı’nın kabulü sırasında yaşanan coşkuyu ve millet olmanın gururunu hissettirmek, milli tarih bilinci oluşumuna katkı sağlamak, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u tanımak, Türkçe ve Türk Kültürünü tanıtmak ve yaymak amacıyla “İstiklal Marşı Özel Sayısı Gazete Tasarımı Yarışması” düzenlenecek.

7-11 ve 12-17 yaş arası çocuklar olmak üzere iki yaş grubunda gerçekleştirilecek yarışmaya Kuzey Makedonya, Balkanlar ve Türkiye dışında yaşayan öğrenciler 14 Şubat – 6 Mart 2022 tarihleri arasında https://abdigm.meb.gov.tr/yarismalar/ adresindeki başvuru formunu doldurup, şartname ekinde yer alan şablon ya da kendilerinin araştırıp bulacakları farklı bir şablon ile hazırladıkları gazete tasarımlarını .jpeg formatında sisteme yükleyerek katılabilecek.

Değerlendirme sonuçlarına göre dereceye giren ve paylaşılması uygun görülen gazete tasarımları Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün web sayfası (http://abdigm.meb.gov.tr/) ve sosyal medya hesaplarında (twitter/mebabdigm, facebook/mebabdigm, instagram/mebabdigm) yayımlanacak.

Read Previous

Yunanistan’ın ölüme terk ettiği 77 düzensiz göçmen kurtarıldı

Read Next

Başkanlığını Türk Doktor Dika’nın Yaptığı Makedonya Tıp Öğrencileri Birliği uluslararası organizasyona ev sahipliği yapacak