Başkanlığını Türk Doktor Dika’nın Yaptığı Makedonya Tıp Öğrencileri Birliği uluslararası organizasyona ev sahipliği yapacak

Başkanlığını Türk Doktor Onur Dika’nın yaptığı Makedonya Tıp Öğrencileri Birliği, 1-7 Mart’ta Ohri’de Uluslararası Tıp Öğrencileri Birliği Federasyonu toplantısına ev sahipliği yapacak.

Uluslararası Tıp Öğrencileri Birliği Federasyonu’nun (IFMSA – International Federation of Medical Students’ Associations) bu yılki ilk toplantısına Kuzey Makedonya ev sahipliği yapıyor.

1-7 Mart arasında Ohri’de düzenlenecek olan organizasyonun ev sahipliğini üslenen Makedonya Tıp Öğrencileri Birliği’nin başkanlığını ise 4 yıldır Makedonyalı Türk Doktor Onur Dika yapıyor.

500-600 kişinin katılacağı toplantıya en az 500 kişinin de çevrim içi olarak katılım sağlaması bekleniyor. Her yıl düzenli olarak yılda iki kez düzenlenen toplantılara Tıp Öğrencileri’nin yanı sıra Birleşmiş Milletler, WHO, UNESCO, UNFPA, UNDP, UNICEF, AMEE, European Council, Dünya Hekimler Birliği’nden heyetler de katılıyor.

Makedonya Tıp Öğrencileri Birliği başkanlığına Tıp Fakültesi öğrencisi iken seçilen Strugalı Türk Doktor Onur Dika, böylesine bir organizasyona ev sahipliği yapmak için büyük gayret sarfettiklerini dile getirdi.

Tıp camiasındaki böylesi prestijli bir organizasyona ev sahipliği yapmak için gayret sarfetmelerinin tek nedeninin mesleki sorumluluk olmadığını söyleyen Türk Doktor Onur Dika, “İnsanlara yardım etmek, onlara ilham vermek seçenek değil, bir sorumluluktur. İlham almak çok güzel bir şey ama ilham kaynağı olmak kocaman bir onurdur. Sevdiğim şeyleri, bana ilham veren şeyleri yaparak, diğer insanlara ilham kaynağı olmak benim sorumluluğumdur. Tek isteğim, bir gün, bir kişi tarafından bile olsa, ‘Vazgeçmeme sebebim sendin.’ sözlerini duymaktır.” dedi.

Dr. Onur Dika

Makedonya Tıp Öğrencileri Birliği, Makedonya’daki tıp öğrencileri tarafından 1947 yılında kurulmuş; bağımsız, tamamen gönüllülük esasıyla çalışan ve kâr amacı gütmeyen köklü bir kuruluş. Birlik; aynı zamanda Birleşmiş Milletler ve WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından resmi olarak tanınan IFMSA’nın Makedonya’daki temsilcisi konumunda.

Birlik, Makedonya’daki tüm tıp fakültesi öğrencilerine ulaşarak; sosyal ve bilimsel alanlarda faaliyet gösteren, geleceğin hekimlerinin bilgilerini, bakış açılarını ve becerilerini geliştiren; tüm tıp fakültesi öğrencilerini ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek sivil toplum kuruluşu olmayı hedefliyor.

Makedonya Tıp Öğrencileri Birliği, üye tıp fakülteleri ile Makedonya’daki 3.000’den fazla tıp fakültesi öğrencisinden oluşan bir ağa sahip. Kurulduğu yıldan beri de üyesi olduğu IFMSA (Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu) dahilinde 127 ülkede bulunan 137 Ulusal Üye Kuruluşu arasında Makedonya’yı temsil ediyor.

Read Previous

İstiklal Marşı Özel Sayısı Gazete Tasarımı Yarışması düzenlenecek

Read Next

Yunanistan’da holiganların cinayeti sonrası futbol taraftar dernekleri 31 Temmuz’a dek kapatıldı