İsrail Zulmü Bitmiyor

21 Filistinli İsrail askerleri tarafından gözaltına alınırken, İsrail’in dün kapattığı Beyt Hanun Sınır Kapısı’nı yeniden açtığı bildirildi.

İsrail ordusundan yapıla yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin Batı Şeria’da düzenledikleri operasyonlarda “aranan” 21 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtildi.

Yahudi yerleşimcilerin, geçen ağustos ayı başlarında Nablus’ta Filistinli bir ailenin evini kundaklamasıyla başlayan gerginlik, Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarla tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze’nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle ciddi boyutlara ulaşmıştı. Ay başından bu yana İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 30’a yükselirken, olaylarda 6 da İsrailli öldü.

İsrail Beyt Hanun Sınır Kapısı’nı yeniden açtı

İsrail’in, dün kapattığı Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı’nı yeniden açtığı bildirildi.
Gazze’deki Sınır Kapıları İdaresi kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrailli yetkililer, Beyt Hanun Sınır Kapısı’nı açarak hasta, öğrenci ve iş adamlarının geçişine izin verdi.
İsrail yönetiminin dün Filistinli gençlerin Beyt Hanun Sınır Kapısı’na doğru taş attığı gerekçesiyle kapıyı kapatma kararı aldığı açıklanmıştı.

İsrail yönetimi Filistinlilerin cenazelerini ailelerine geri vermeyecek

İsrail yönetimi, cenaze törenlerinin gösterilere dönüşmesine engel olmak için, Filistinlilerin cenazelerini ailelerine teslim etmeyerek askeri mezarlıklara defnetme kararı aldı.

İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinlilerin cenazelerinin, ailelerine geri verilmeyeceği bildirildi.
İsrail Polis Sözcüsü Luba Samri tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun dün Kamu Güvenlik Bakanı Gilad Erdan’ın İsraillilere yönelik eylem yapan Filistinlilerin naaşlarının ailelerine teslim edilmemesini öngören önerisini kabul ettiği belirtildi. Karara göre, polis ve askerler tarafından öldürülen Filistinlilerin naaşı İsrail’deki askeri mezarlıklara defnedilecek.

Açıklamada söz konusu kişilerin cenaze törenlerinin bir provokasyon niteliğinde olduğu ileri sürülerek, geçmişte de benzer uygulamaların yapıldığı, Erdan’ın, cenaze törenlerinin gösterilere dönüşmesine izin vermemek için söz konusu kararı önerdiği kaydedildi.

Olağanüstü önlemler alınıyor

İsrail’de bakanlar ve askeri üst düzey yetkililerin katıldığı dünkü oturumda, Kudüs’te tırmanan gerginlik nedeniyle bir dizi karar alınmıştı. Bu yeni uygulamalara göre, İsrail polisi, güvenlik gerekçesiyle istediği zaman Kudüs’te yolları kapatabilecek ve istediği alanları kuşatma altına alabilecek. İsrailli sivillere karşı saldırı düzenleyenlerin evlerinin yıkılmasına ek olarak, yıkılan bu evlerin yerine hiçbir şekilde inşaat yapılmasına izin verilmeyecek ve saldırı düzenlediği iddia edilen kişilerin tüm mal varlıklarına el konulacak.

AA

Read Previous

Selçuk Geliyor Gol De Geliyor

Read Next

Filistin’in direnişçi kızları ‘ateş hattında’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *