İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan İsrail’e kınama

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarını kınadı.

İİT’den yapılan yazılı açıklamada, “İşgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarını kınıyoruz ve bu tehlikeli askeri tırmandırışından dolayı İsrail’i sorumlu tutuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu askeri tırmandırışının, İsrail’in hiçbir siyasi, yasal veya ahlaki engelle karşılaşmadan işlemeye devam ettiği çirkin suç ve ihlallerden biri olduğu belirtilen açıklamada, bu durumun bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehdit ettiğine dikkat çekildi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı yasa dışı ablukanın, Filistin halkına yönelik toplu cezalandırma olmaya devam ettiği hatırlatılan açıklamada, insanlığa karşı suç olan söz konusu uygulamanın son bulması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) olmak üzere uluslararası topluma, İsrail’i Filistin halkına karşı suç işlemeyi ve saldırı düzenlemeyi bırakmaya zorlamak amacıyla gereken adımları atma ve Filistin meselesine uluslararası kanun ve kararlar çerçevesinde çözün bulma çağrısı yapıldı.
İsrail ordu sözcülüğünden daha önce yapılan açıklamada, hava kuvvetlerinin, Siderot kentine dün düzenlenen roket saldırısına karşılık olarak Gazze Şeridi’nin kuzeyinde Hamas’a ait bazı hedefleri vurduğu belirtilmişti.

Read Previous

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Sırbistan’a gidiyor

Read Next

Macaristan’da sığınmacı sorununa ırkçı çözüm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *