İslam Birliği, Ramazan ayı faaliyetlerine ilişkin aldığı kararları duyurdu

Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği (Dİyanet İşleri) 2022 Ramazan ayı faaliyetlerine ilişkin Riyaset tarafından alınan kararları kamuoyu ile paylaştı.

İslam Birliği tarafından Ramazan ayı vesilesiyle yapılacak faaliyetlerle ilgili Riyaset’in 23 Mart tarihli toplantısında alınan kararlara ilişkin duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“1. Ramazan ayı 2 Nisan 2022’de Cumartesi günü başlamaktadır. Bu gün, Ramazan ayının ilk oruç günü olacak;

2. İDB Riyasetinin yurt içi ve yurt dışı ziyaretler için komisyonlar oluşturması ve müftülüklerin proğramlarıyla tüm bölgelerin kapsanması;

3. İDB Riyaseti ve Müftülükler düzeyinde bilimsel konferansların düzenlenmesi;

4. Ulusal ve yerel televizyonlarda dini proğramların gerçekleştirilmesi;

5. İDB Cumhuriyet Komisyonu’nun, Riyaset ve Müftülükler düzeyinde özellikle dini hayat hakkında yapılacak faaliyetlerle ilgili tüm Müftülükleri ziyaret etmesi;

6. Üsküp İslami Bilimler Fakültesi talebeleri ile Medrese öğrencilerinin camilerde ihtiyaç duyulacak işlerde görevlendirilmesine yardımcı olunması;

7. Ramazan ayı boyunca önemli gecelerde merasimler düzenlemesi;

8. Fitir sadakası verilmesi hususunda, bu yıl da bilhassa Medrese fonuna verilmesi zorunlu olması ve şeffaflık adına bu konuda elde edilecek sonuçların İDB’nin web sitesinde yayınlanması.

9. Bu yıl Fitir sadakası miktarı şöyle olacaktır: Birinci kategori: 400 denar, ikinci 200 denar ve üçüncü 150 denar.

10. Zekat nisabı 91.6 gram altın, veya 5.142 Euro nakit olacak ve bunun için Arnavutça, Makedonca ve Türkçe olmak üzere üç dilde makbuzlar hazırlanmalı.

11. Dini yapılar, camiler ve diğer yerlerin, dini vecibelerin en huzurlu bir şekilde yerine getirilmesi için temizlik ve güvenlik gibi tüm gerekli şartlarla hazırlanması.

12. KMC İslam Dini Birliği, tüm müminlerin mübarek Ramazan ayını kutlar, Yüce Allah’tan cümlenize sağlık, afiyet, sarsılmaz bir iman ve kabul edilmiş bir oruç bahşetmesini diler. Allah cümlemizden razı olsun!”

Read Previous

K. Makedonya İslam Birliği’nden “zekat” açıklaması

Read Next

Din Hizmetleri Müşavirliği’nden ramazan yardımı