Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği tarafından ramazan ayı vesilesiyle yardım çeki ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs takdimi yapıldı.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği tarafından 1.400 haneye ramazan yardım kolisi, yardım çeki ve 120 öğrenciye bir yıllık burs takdimi yapıldı.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği’nde düzenlenen 2022 Ramazan faaliyetleri tanıtımına Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Mesten, DİTİB ve TDV gönüllüleri katıldı.

Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Mesten, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Türkiye Diyanet Vakfımız ve Almanya Diyanet İşleri Türk İslam Birliği 40 yıla aşkın süredir gerek Türkiye’mizde gerekse Türk İslam coğrafyasında dini ve hayri hizmetlerini ve aynı zamanda insani yardım faaliyetlerini yürütmektedir. Dünyanın neresinde olursa olsun din, ırk ve mezhep ayrım gözetmeksizin bütün insanlığa hayırseverlerimizin emanetleri olan yardımları güvenle ulaştırmaktayız.” dedi.

Mustafa Mesten, “Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği olarak iki gündür Türkiye Diyanet Vakfımızdan ve DİTİB’ten gelen görevli ve gönüllüler ile birlikte hayırseverlerimizin emaneti gıda kolileri, yardım çekleri ve eğitim burslarını ihtiyaç sahibi ailelere ve başarılı öğrencilere ulaştırmaktayız.” ifadelerine yer verdi.

Mesten konuşmasının devamında, “Müşavirlik olarak ramazan iklimini Kuzey Makedonya en iyi şekilde yaşatma gayreti içerisindeyiz. Yurt dışı ve yurt içindeki hayırsever vatandaşlarımızın Türkiye Diyanet Vakfımızın aracılığı ile vermiş oldukları bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Ayrıca ramazan ayı içerisinde Türkiye Diyanet Vakfımızın “Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında Kuzey Makedonya’da bin adet Kur’an’ı Kerim dağıtımını gerçekleştireceğiz. Ramazan yardım kolisi ve gıda alışveriş çeki ile 1.400 haneye ulaşarak toplamda 8 bin kişi faydalanmıştır ve ayrıca 120 öğrencimize de bir yıllık burs takdimi yapılmıştır.” diyerek sözlerine son verdi.

Türkiye Diyanet Vakfı Balkanlar Ramazan Programı sorumlusu Abdülkadir Sülka burada yaptığı konuşmada, “İki gündür Üsküp Müşaviriliğimiz ile beraber buradaki ihtiyaç sahibi insanlarla, vatandaşlarımızla bir araya gelmeye çalışıyoruz. Türkiye Diyanet Vakfımıza ve DİTİB’e bağışları yapan vatandaşlarımızın, hem yurt içi hem yurt dışındaki vatandaşlarımızın emanatlerini ulaştırmaya çalışıyoruz. İnşallah ramazan ayı boyunca bütün Balkanlara Makedonya’dan başlayarak Kosova, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ ve Bosna Hersek’e bu emanetleri ulaştırmaya çalışacağız. İki gün boyunca özellikle Doğu Makedonya’daki vatandaşlarımızla bir araya gelmeye çalışacağız.” ifadelerine yer verdi.

DİTİB temsilcisi Yakup Aydın yaptığı konuşmada, “Biz yıllardan beri DİTİB olarak bu faaliyetleri sürdürmekteyiz. Genelde Afrika ülkelerine gidiyorduk, bu sefer Almanya ramazan yardım kolisi dağıtmak için 100 kişiyi görevlendirdi. Biz 3 kişi Hamburg’tan buraya geldik. Buraya sadece yardım kolisi dağıtmak için değil, buradaki vatandaşların sorunlarını da gözden geçirdik. Buradaki sorunları Almanya’da elimizden geldiği kadar anlatacağız ve buraya daha fazla yardım etmeye uğraşacağız.” dedi.

Program 120 öğrenciye verilen burs dağıtımı ile sona erdi.

Önceki Haber

İslam Birliği, Ramazan ayı faaliyetlerine ilişkin aldığı kararları duyurdu

Sonraki Haber

Yunan yine tahrik peşinde: Sisam Adası’nda askeri geçit töreni düzenledi