Cebelitarık Boğazı’ndan geçerek Antarktika’ya ulaşacak ilk Bulgar askeri araştırma gemisi adını arıyor. 1,2 milyon levaya satın alınan gemi ayrıca Varna’daki Deniz Okulunda eğitim işlevleri yerine getirecek. Bundan başka kurtarma operasyonlarında da kullanılacak.

Bulgaria ON AIR televizyonunun “Sabah Bulgaristan” programına konuk olan Bulgaristan Antarktika Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hristo Pimpirev, kutup bölgelerinin gezegenin geleceği olduğunu vurguladı.

Prof. Pimpirev, “Gemi Atlantik’i geçecek, bizim kış aylarımızda Antarktika’ya ulaşacak. Yaz aylarında burada, Bulgaristan’da görevler yerine getirecek. Bu gemi bizim kazanımımız, Bulgar bilim dünyasına çok şey kazandıracak. Ona verilecek isim birçok koşulu karşılamalıdır. Gemi uluslararası sularda yelken açacağı için isminin telaffuzunun kolay olması iyi olur. Adı Bulgar tarihi, coğrafyası ile ilgili olmalı, bir devrimciye ait isim de olabilir. Kuzey Denizi’nde araştırma yapmak üzere Norveç’te yapılan bu gemi şimdiye kadar Rus bayrağı altında seyretti” diye açıkladı.

Bilim insanı, “İklim değişikliğiyle birlikte buz tabakası eriyor, bu da diğer kıtalarda yaşayan hepimiz için bir alarm sinyali. Öte yandan gemi taşımacılığı kolaylaştırılmıştır. Kuzey Denizi Rotası neredeyse tamamen gemi taşımacılığı için kullanılacak” dedi ve Antarktika’nın gezegenimizin 1/10’unu oluşturduğunu ve kıtanın doğal kaynaklar ve ortaya çıkarılması gereken bilimsel gizemler açısından zengin olduğunu ekledi.

Prof. Pimpirev, “Bu kıta, daimi üyelerin bulunduğu bir sözleşme ile yönetilir. Bu ülkeler, bu kıtayla ilgili tüm kararları oybirliğiyle alıyorlar. Bulgaristan, daha 1998’de bu anlaşmanın ve bu hükümetin daimi üyesi oldu. Dünyanın en büyük güçleri olan 28 ülke ile birlikte bu kıtayı yönetiyoruz” diye belirtti.

Bilim insanının ifadesine göre, Bulgaristan’ın şu anda Dünya Okyanusu’na yelken açacak bir gemisi yok.

Prof. Pimpirev, “Bu gemi bilimsel araştırmalar yapacak. İlk kez bir Bulgar gemisi Buz Kıtasına ulaşacak. Avrupa’nın ortak bir amacı olan araştırma gemilerini birleştiren birliğe Bulgaristan da üye olacak. Bu gemi ile Bulgaristan, Dünya Okyanusu’nu incelemeye yönelik insanlığın girişimine katılacak” diye vurguladı.

Şimdiye kadar resmi olarak açıklanan gemiye isim koyma yarışmasında binlerce isim önerildi. İsim teklifleri için son tarih 30 Haziran. Yeni gemimizin Ocak 2022’nin sonunda Dünya Okyanusu’na açılması planlanıyor.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Boşnak bakanın BM yetkilileri ile görüşmesi ayrılıkçı Sırp lideri rahatsız etti

Sonraki Haber

Kanada’da aşırı sıcaklar nedeniyle 63 kişi öldü