Bosna Hersek Bakanlık Konseyi Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç’in dün New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesi, ayrılıkçı söylemleri ile bilinen Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’i rahatsız etti.

Yerel medyada çıkan haberlere göre, Boşnak bakan Turkoviç ile Guterres arasındaki görüşmede, ülkedeki siyasi gelişmeler, salgınla mücadele, reformların uygulanması, bölgesel ilişkiler, genç nüfusun ülkeden göçünü önleyecek tedbirler ile güvenlik meseleleri ele alındı.

Bakan Turkoviç, Bosna Hersek’in ülkeyi güçlendirecek ve çok gerekli olan istikrar ile işlevselliği kazandıracak çözümlere ihtiyacı olduğunu belirterek, Dayton Barış Anlaşmasından kaynaklı mekanizmanın kötüye kullanılması ile ülkede sık sık siyasi ablukalar yaşandığını ve bunun Bosna Hersek’in gelişimi önündeki en temel engel olduğunu söyledi.

Öte yandan, sık sık ayrılıkçı söylemleri ile gündeme gelen Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik ise Boşnak bakanın “tek taraflı” eylemi nedeniyle tepki gösterdi.

Dodik, BM Güvenlik Konseyine gönderdiği mektupta Bakan Turkoviç’in BM’deki bir toplantıda Bosna Hersek adına konuşma yetkisi olmadığını bildirdi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

K. Makedonyalı futbolcu Adis Jahovic: İyi performans sergilemek için her şeyi yapacağız

Sonraki Haber

İlk defa bir Bulgar askeri araştırma gemisi Antarktika’ya açılacak