İlhan Küçük: Bulgaristan’ın başarısızlıkları Borisov ve Petkov modellerinden kaynaklanıyor

Avrupa liberallerinin lideri İlhan Küçük, Gelecek Perspektifleri: Sorumluluk Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Bulgaristan’ın başarısızlıklarının sebepleri Borisov ve Petkov modellerinden kaynaklanmaktadır. İki yıldır doğru yol bulunamadı ve bugün artık Bulgar senaryosundan bahsediyoruz. Temelde bölünmüş bir ulus ve devlet, dış politika önceliklerini savunamaz. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Bulgaristan’ın AB ve NATO üyeliği için yüksek bir bedel ödedi ve kimin yönettiğinin önemli olmadığını, bu durumda önemli olanın Bulgaristan’ın Schengen üyeliği ve tam entegrasyon olduğunu açıkça ifade eden tek siyasi güç oldu. Bunu, Bulgaristan vatandaşlarının reddedilmiş hissetmelerini durdurmayı başarmak ve demokrasi ve toplumumuz üzerindeki damgayı kaldırmak için istiyoruz” dedi.

Küçük, AB’nin kolektif liderliği ve kriz zamanlarında Birliğin sağlamlaştırılması konularına değindi.

AB Parlamentosu Milletvekili, “Yavaş ilerlemesine rağmen savaşa yol açmadığı için demokratik modelin çok daha iyi olduğu görüldü. Toplumun dahil olduğu yerde sivil toplumla tartışma olur, savaş olmaz. Barış fikri AB için modası geçmiş bir fikir değildir.

Bununla birlikte, aynı zamanda AB’nin kolektif liderliği, barışı ve dolayısıyla refahı sağlamak için zamanın ve tarihin sınavına dayanabildi mi? Yetmiş yıldır Avrupa, refahın olduğu, yüksek demokratik standartlara sahip olduğu, kendini reforme etmek ve böylece küresel meselelerde jeopolitik bir faktör olmak istediği bir barış ortamında yaşamaya alışmıştı. Ancak Avrupa liderliği iki hata yaptı, biri kibir ve eski Avrupa çok uzun süre tekdüze hareket etti ve diğer jeopolitik faktörlerin yaptığı atılımları fark etmedi. Avrupa liderliği sınava tabi tutuldu ve başarısız oldu” dedi.

Bulgaristan’ın dört bir yanından yüzlerce kadını bir araya getiren etkinliğe HÖH’lü kadın aktivistler katıldılar. Konferansın konuşmacılar arasında HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, HÖH Genel Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, Dr. Nigar Cafer, Emel Etem, Filiz Hüsmenova, milletvekilleri İskra Mihaylova ve Atice Aliyeva-Veli, Velislava Krısteva, gazeteci Valeria Veleva ve siyaset bilimcisi Dimitır Ganev yer aldılar.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

FSK, selzedelerin yardımına koştu

Read Next

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’ten “istifa” mesajı