İlhan Küçük, Avrupa Parlamentosu’nda Bulgaristan’dan bir ziyaretçi grubunu ağırladı

Avrupa Birliği (AB) Milletvekili İlhan Küçük, Bulgaristan’dan gelen ve ülkenin her yerinden üniversite öğrencileri ve akademik birim başkanları, Momçilgrad’daki (Mestanlı) İlahiyat Lisesi öğrencileri ve Veliko Tırnovo’daki Aleksandır Stepanoviç Popov Elektronik Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşan bir grup ziyaretçiyi Avrupa Parlamentosu’nda ağırladı. Ziyaret, “How does EU works? EU institutions and we” (AB nasıl çalışır? AB kurumları ve biz.) konulu kompozisyon yarışmasında ilk üç dereceye giren öğrencilere bir ödüldür.

Ziyaret sırasında konuklar Avrupa Parlamentosu’nun yapı ve işleyişini yakından incelediler ve İlhan Küçük’ün verdiği konferansa katılma fırsatı buldular. Liberallerin lideri, Avrupa ve Bulgaristan siyasetindeki güncel konular hakkında yorum yaptı.

Avrupa Parlamentosu üyesi olarak faaliyetleri ve görevlerinden bahseden İlhan Küçük, son yıllarda yaşanan bir dizi zorluğun ardından AB’de yaşanan süreçlere dikkat çekti.

AP Milletvekili, “Geldiğim ilk yıllarda AB’nin rolünden söz edilmiyordu. Ancak salgın ve savaş gibi son krizlerin ardından AB’nin liderliği ve dünya sahnesindeki etkisi giderek daha fazla ortaya konulmaya başlandı. Her üye devletin bireysel olarak kendini kurtarıp kurtaramayacağını daha önce kendimize sorduysak da korona krizi ve savaştan sonra bunun bir çözüm olmadığını kesinlikle anladık. AB, dinamik ve değişen iddialı bir birlik ve gelişmek istiyorsa böyle olması gerekir. Ancak AB’nin gücü, 27 ülke ile birlikte çalıştığı zaman ortaya çıkar” diye kaydetti.

İlhan Küçük, ziyaretçi grubu önünde AB’nin kesinlikle bir rekabet birliği olduğu ve Bulgaristan’ın Avrupa’daki büyük müzakereler masasında yeniden yerini almak için istikrara kavuşması ve siyasi krizden çıkması zamanı geldiğini belirtti.

Kırcaalihaber

Read Previous

AP: Rusya’nın Batı Balkanlar’daki etkisi hala güçlü

Read Next

Becirovic’ten AB’ye ‘Dodik’e yaptırım uygulama’ çağrısı