AP: Rusya’nın Batı Balkanlar’daki etkisi hala güçlü

Avrupa Parlamentosu Özel Komitesi, dezenformasyon da dahil olmak üzere Avrupa Briliği’ndeki tüm demokratik süreçlere yabancı müdahaleye ilişkin bir rapor kabul etti.

AP üyeleri, Ukrayna’daki savaşının, yabancı nüfuz girişimleri ile AB’ye ve yakın çevresine yönelik tehditler arasındaki bağlantıyı açıkça daha da belirgin hale getirdiğine dikkat çekti.

Ayrıca, Rusya’nın Batı Balkanlar’da hala önemli bir etkiye sahip olduğunu ve demokratikleşme yönünde bölgesel uzlaşma, entegrasyon ve reform girişimlerini etkileme gücünün olduğunu belirttiler.

Avrupa Parlamentosu Özel Komitesi üyeleri, Demokratik Süreçlere Yabancı Müdahale Raporu’nda, AB’nin dış müdahaleye ve bilgi manipülasyonuna karşı koordineli bir stratejiye ihtiyacı olduğunu ifade etti. 

Komite başkanı Rafael Glucksman, “Rapor, AB’nin karşı karşıya olduğu artan saldırı ve tehdit düzeyinin altını çiziyor. İlkelerimize ve uzun vadeli çıkarlarımıza düşman olan yabancı rejimler, Birliğe ve onu oluşturan demokrasilere karşı bir tür hibrit savaş ilan ettiler. Bu rapor, demokrasilerimizi korumak ve Avrupa halkının egemenliğini sağlamak için bir dizi önemli tavsiye içeriyor.” dedi.

AP üyeleri belgede Rusya’nın Sırbistan’daki nüfuzunu, Bosna’da Sırp Cumhuriyeti aracılığıyla, Karadağ’da ülkedeki Sırp yanlısı eğilim ve Sırp Ortodoks Kilisesi aracılığıyla ve Kosova’da Kuzey’deki mevcut gerilimleri kullanarak ve körükleyerek egemen devletleri istikrarsızlaştırmaya ve etkilemeye çalıştığını kaydetti. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova Savaşı’nda kaybolan 1600’den fazla kişi Priştine’de anıldı

Read Next

İlhan Küçük, Avrupa Parlamentosu’nda Bulgaristan’dan bir ziyaretçi grubunu ağırladı