İktidardaki Alman partileri: Dodik ve Covic’in eylemleri Bosna Hersek’i yok etmeye yönelik

Alman parlamentosundaki  SPD, Bündnis 90 / Die Grünen ve FDP grupları, Alman hükümetine artan gerilim ve ayrılıkçı faaliyetler nedeniyle Bosna Hersek’e daha fazla destek verilmesi çağrısında bulundu.

Bundestag üyelerinin ortak metninde, “Etnik farklılıklar ülkenin ‘Sırp, Hırvat ve Boşnak’ partilerindeki milliyetçi siyasi seçkinler tarafından, kendilerini zenginleştirmek ve iktidarı sürdürmek için istismar ediliyor“ denildi.

Metinde ayrıca Bosna Hersek’te yolsuzluk için elverişli olan bir ortamın devam ettirilmesi için reformların onlarca yıldır engellendiğini de ifade edildi.

Milletvekileri, “Şimdi bazı siyasi liderler, dikkatleri bu siyasi güçlerin sorumlu olduğu açmaz ve toplumsal hayal kırıklığından uzaklaştırmak için ayrılıkçılığa, nefrete ve nefret söylemine giderek daha fazla güveniyor. Özellikle Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Milorad Dodik ve HDZ Bosna Hersek Parti Lideri Dragan Covic gibi siyasilerin siyasi eylemleri, bir devlet ve farklı milletlerden insanlara ev sahipliği yapan Bosna Hersek’i yok etmeyi amaçlıyor. Bu, Güneydoğu Avrupa’da barışa yönelik bir tehdittir ve kabul edilemez ve Avrupa Birliği, üyeleri ve uluslararası toplumun kararlı ve sağlam direnişini gerektirir.” diye yazdı.

Milletvekilleri, Alman hükümetini Bosna Hersek’in siyasi liderliğini iç gerilimleri tırmandırmaya ve azaltmaya davet etmeye çağırdı.

Metinde aynı zamanda Bosna Hersek’i NATO’ya daha da yakınlaştırmak, Berlin Sürecini sürdürmek ve Yüksek Temsilcilik Ofisi’ni (OHR) güçlendirmenin gereğine işaret edildi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova’da Dünya Çocuk Günü kutlandı

Read Next

Bursa’da “Balkan esintileri” sergisi düzenlendi