Bursa’da “Balkan esintileri” sergisi düzenlendi

Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı’nın yıllık programında yer alan ve uluslararası düzeyde destek verilen 2022 Balkan Esintileri Sergisi, Bursa’da sanatseverlerle buluştu.

Türk dünyası Kültür başkenti olarak düzenlediği birbirinden farklı etkinliklerle Bursa’nın kültür sanat hayatına zenginlik katan Büyükşehir Belediyesi, bu kez uluslararası düzeyde desteklenen 2022 Balkan Esintileri Sergisi’ne ev sahipliği yaptı.

Serginin açılış törenine, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Halide Serpil Şahin ile Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı Devlet Danışmanı ve El Hilal Derneği Başkanı Behicuddin Şehabi, Bursa Rumeli federasyonu başkanı Şaban Gülşen ile sanatseverler katıldı.

Kuzey Makedonyalı ressamlar Lulzime Leka Mulaku ve İsmane Mehdi’nin resimleri ile sanatçı Adem Saliu’nin dijital sanat çalışmalarının yer aldığı serginin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şahin, “Bursa, aynı zamanda bir kültür harmanıdır. Balkan kökenli birçok vatandaşımız Bursa’da yaşamakta ve şehre değer katmaktadır. Balkanlara yönelik çok sayıda faaliyetimiz oldu ve olmaya da devam edecek. Özellikle Kuzey Makedonya ile sağlam bağlarımız var. Kültür köprüleri kurmanın en iyi yolu, sanat ve edebiyatın birleştirici havasını teneffüs etmektir. Sanatın ve edebiyatın hayatı güzelleştiren bir yönü var. 2022 Balkan Esintileri Sergisi’ni Bursa’da açtığımız için mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.

Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı Devlet Danışmanı Behicüddin Şehabi, Bursa ile Kuzey Makedonya arasında pek çok alanda önemli işbirlikleri olduğunu belirterek, kültürel ve sanatsal etkileşimin bundan sonra da iki ülke yararına devam edeceğini söyledi.

Sergi 4 gün sürdü ve Bursa’da yaşıyan K.Makedonya kökenli vatandaşlar tarafından da büyük ilgi gördü.

Aralarında Üniversite hocalarının da bulunan K. Makedonya heyeti Bursa Büyükşehir başkanı Alinur Aktaşla da samimi bir görüşme gerçekleştirdi.

Read Previous

İktidardaki Alman partileri: Dodik ve Covic’in eylemleri Bosna Hersek’i yok etmeye yönelik

Read Next

TBMM Başkanı Şentop Azerbaycan’da