Kuzey Makedonya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki doz aşı yapılan 416 bin 614 kişiden 167’sinin koronavirüse yakalandığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 5 Ağustos itibarıyla Kovid 19’a karşı iki doz aşı yapılan 416 bin 614 kişiden 167’sinin ikinci doz aşıdan 14 gün sonra enfekte olduğunu ve bunlardan sadece 11’inin hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Söz konusu verilerin aşı ile enfekte olan insan sayısının çok az olduğunun bir göstergesi olduğu kaydedilen açıklamada, bunun da aşının faydalı olduğunu ve salgının resmini değiştirmenin tek yolu olduğunu doğruladığı vurgulandı.

Son analize göre, 1 Temmuz ile 31 Temmuz arasındaki dönemde toplam 809 pozitif Kovid 19 vakası test edildi ve bunlardan 82’si ikinci doz aşılamadan 14 gün sonra enfekte olduğu ifade edildi.

Söz konusu analizin aşının yalnızca iki doz verildiğinde ve ikinci dozun üzerinden 14 günden fazla zaman geçtiğinde etkili olduğunu gösterdiği ifade edilen açıklamada, pozitif vakalar arasında Sinofarm, Astra Zeneca, Sputnik V, ve Pfizer’in yanı sıra yurtdışında Moderna aşısı alanların da bulunduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, bu dönemde vatandaşların aşıya daha fazla ilgi göstermelerinin ve aşı olmalarının önemli olduğunu, çünkü Koronavirüsünün mutasyonunun ve hızlı yayılmasının ancak toplu bağışıklık ile önlenebileceği çağrısında bulundu.

Şimdiye kadar ülkede yaklaşık 30 delta varyantı vakası tespit edildi.Şimdiye kadar ülkede yaklaşık 30 delta varyantı vakası tespit edildi.

Ülkede yeterince aşı var ve artık aşı için randevuya en hızlı şekilde ulaşılabiliyor.

Ülkede şu anda ilk doz için 80 bin Sinovak, 50 bin Astra Zeneka ve 70 bin Pfizer aşısı bulunuyor.

Önceki Haber

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile Tuzla Bosna Hersek Üniversitesi arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı yeni

Sonraki Haber

K. Makedonya yangınlarla mücadele ederken başbakan ve bazı bakanlar yıllık izin kullanıyor