Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği Başkanı Şakir Fetahu, Ramazan ayı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

İslam Dini Birliği Başkanı Şakir Fetahu, sosyal medya hesabından yayınladığı Ramazan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.” (Bakara suresi, 183)Muhterem müslümanlar,Kardeşler ve bacılar!Bu yıl da, on bir ayın sultanı olan Mubarek Ramazan ayına büyük bir neşe ve sevinçle giriyoruz.Bu ayda İslam’ın beş şartından birini yerine getiriyoruz: Ramazan günlerinde sırf Cenab-ı Hakk’ın rızası kazanmak için farz olan orucumuzu tutar, yemekten, içmekten ve çirkin işlerden sakınırız.Oruç tutarak Yaradan’a olan bağlılığımızı ispatlar, dünyadaki konumumuzun farkında olarak insanlar arasında iyiliği emreder, kötülüğü men ederiz.

Bu ay ilim ayıdır. Bu ayda okumak, araştırmak ve Yüce Allah’ın kudreti hakkında tefekkür etmemiz gerekmektedir. Çünkü bu ayda ilk emir olarak “oku” emri nazil olmuştur.

Oruç ve ilim sayesinde hayatın asıl amacını anlıyoruz. Bu amaç ise barış, hoşgörü, insan severlik ve dayanışma ile insana gösterilen özendir. Yaradan ile bağlılığımızın güçlendiği bu ulvi havada, hatalarımızın ve günahlarımızın bağışlanması için Yüce Allah’a dualarımızla münacat etmeliyiz.

Bu büyük ayın gelmesi vesilesiyle, tüm askeri çatışmaların sona ermesi için Yüce Allah’a dua ediyoruz. Çünkü bu tür çatışmalarda en çok masum insanlar acı çekmekte; insanlarda şiddet, nefret, öldürme ve insanı yok etme psikolojisi oluşturan ve asla iyileşmeyen yaralar açılmaktadır.

Muhterem müminler! Ramazan ayı pek çok nimetlerin bol olduğu bir ayıdır. Bu ay, kişiliğimizin teşekkülü, ruhsal ve bedensel arınmamız, nefsimizin, bedenimizin, düşüncelerimizin arınması, karşılıklı bağlarımızın kuvvetlenmesi, birbirimizi desteklemek, saygı duymak ve sevgiyi derinleştirmek için büyük bir vesiledir. Bu ay aynı zamanda barışmamız, ihtiyacı olanlara ve özellikle fakir ve çaresizlere yardım etmemiz için iyi bir fırsattır. Çünkü ancak o zaman Yüce Allah’ın rızasına ve mağfiretine daha yakın olabiliriz.

Bu vesileyle, KMC İslam Dini Birliği ve şahsım adına en içten tebriklerimi sunar, bize iman gücü, yüksek şuur, sarsılmaz irade, oruç ibadetini büyük bir samimiyetle yerine getirme şevki vermesi için Yüce Allah’a dua ediyorum. İbadetlerimiz ve dualarımız, özellikle barış ve hoşgörü dualarımız, Muhammed (sav)’in şu hadisiyle uyumlu olması gerekir: “Kim inanarak (içten ve Allah’ın mükâfatını Allah’tan umarak) Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahlarının tümü affedilir.”Ramazan ayına güzel bir başlangıç, keyifli bir atmosfer diliyor, bu büyük ve mubarek ayın bereketli olmasını diliyorum.Allah hepimizden razı olsun.Ramazan-ı Şerifiniz Mubarek Olsun.

Önceki Haber

Kritik

Sonraki Haber

Sırbistan’da cumhurbaşkanı seçiminde 8 aday yarışıyor