İdari Görevliler Kanunu’nun kabulü Meclis önünde protesto edildi

Kuzey Makedonya’da Özgür Sendikalar Konfederasyonu (KSS) bugün, kısaltılmış bir prosedürle meclis prosedürüne giren İdari Görevlilere İlişkin Kanun Tasarısı’nın kabul edilmesinden duyduğu hoşnutsuzluğu meclis önünde dile getirdi.

KSS Başkanı Blagoya Ralpovski, İdari Görevlilere İlişkin Kanun Taslağı ile çalışanın hayati haklarının, asgari ücretin geri alınmasının ve Asgari Ücret Kanununa uyulmamasının muaf tutulduğunu söyledi.

Söz konusu yasanın Avrupalı ​​hiçbir yanı olmadığını ve yalnızca adam kayırmayı ve ilkelliği teşvik ettiğini kaydeden Ralpovski, “Asgari ücreti Mart ayından itibaren, diğer tüm hükümleri ise 01.01.2025 tarihinden itibaren yürürlüğe koyarak, reformist ve Avrupalıların söylediği gibi böyle bir yasanın çıkarılmasının zamanının gelmediğini, bunda Avrupalı ​​veya reformist hiçbir yanının olmadığını düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kamu sektöründeki işçilerin çoğunluğunun asgari ücreti almaya devam edeceğine ve Mart ayında maaş düzeltmesi almayacağına dikkat çekten Ralpovski, “Asgari ücret alan ve yönetimden profesyonellik talep eden memurlar olamaz.” dedi.

Ralpovski, Maliye Bakanı Fatmir Besimi ile Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Yovana Trençevska’nın genel toplu sözleşmenin imzalanması sırasında Kanun’un bu kısmının müzakere edileceğine dair verdiği sözün yerine getirilmediğini belirtti.

Read Previous

SDSM Genel Başkanı Kovaçevski, Arnavut İttifakı Genel Başkanı Taravari ile görüştü

Read Next

İstanbul Havalimanı’nda 2024 hedefi: 85 milyon yolcu, 11 yeni hava yolu şirketi