İçişleri Bakanlığı’ndan vatandaşlara pasaport ve ehliyet uyarısı

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla, vatandaşlara 12 Şubat gece yarısı itibariyle eski isimli pasaport ve ehliyetlerin geçerliliğini yitireceği uyarısında bulunuldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından, halihazırda kabul edilen yasal değişiklikler ve Prespa Anlaşması uyarınca 13 Şubat 2024 saat 00:00’dan itibaren Makedonya Cumhuriyeti adına seyahat belgelerinin (pasaport) ve ehliyetlerin geçerliliğinin sona ereceği, yalnızca Makedonya Cumhuriyeti adını taşıyan seyahat belgeleri geçerli olacağı vatandaşlara bildirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Eski seyahat belgeleri olan vatandaşlarımızdan ülkemizden ayrılmaya çalışmamalarını rica ediyoruz çünkü bu mümkün olmayacaktır. Çifte vatandaşlık sahibi vatandaşlar, diğer ülkenin seyahat belgelerini sorunsuzca kullanabilecek. Ülkemize giriş yapmak için sınır kapısına gelen Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlarının, beraberinde geldikleri seyahat belgesine bakılmaksızın karşılanacağını da vurguluyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kimlik kartlarının 12 Şubat’tan sonra da geçerli olmaya decam edeceği kaydedilen açıklamada, “Kimlik kartları ister Makedonya Cumhuriyeti ister Kuzey Makedonya Cumhuriyeti adını taşısınlar, 13 Şubat’tan sonra da geçerli olacaklarını ve vatandaşların bunları Kuzey Makedonya topraklarında hiçbir engele takılmadan kullanabileceklerini vatandaşlara bildiriyoruz.

İkili seyahat anlaşmamızın olduğu ülkelerde kimlik kartı ile ülkeden çıkışlarda, Makedonya Cumhuriyeti isimli kimlik kartına sahip vatandaşlarımız sınır polislerimiz tarafından geri çevrilmeyecek ancak kimlik kartlarının diğer ülkeler tarafından kabul edileceğini garanti edemeyiz. Aynı durum ehliyet ve kimlik kartları için de geçerlidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Pendarovski, ehliyet belgelerin geçerliliğinin sona ermesiyle ilgili önemli siyasi partilere çağrıda bulundu

Read Next

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Refah’a saldırmaması konusunda İsrail’i uyardı