Cumhurbaşkanı Pendarovski, ehliyet belgelerin geçerliliğinin sona ermesiyle ilgili önemli siyasi partilere çağrıda bulundu

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Yunanistan ile imzalanan Prespa Anlaşması gereği, ülkenin eski ismiyle olan şahsi belgelerin (pasaport, kimlik kartı, ehliyet) 12 Şubat’ta geçerliliğin sona ermesiyle ilgili önemli açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Halihazırda masrafları kendilerine ait olmak üzere değişen belgelere maruz kalan Makedonya vatandaşlarının paniğe kapılması ve trafiğe katıldıklarında cezalandırılacaklarından korkmaları kabul edilemez. Bu akşam bizzat benimle iletişime geçen ilgili vatandaşların tepkilerini takip ediyor, kaygılarını, öfkelerini anlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Meclis’teki siyasi partilerden, vatandaşların bölgede trafiğe katılan tüm sürücülerin ehliyetlerini ve sürücü kartlarını doğrulayabilmesini ve geçerliliğini sağlamak amacıyla Karayolu Trafik Güvenliği Kanununda ve bu alanı düzenleyen diğer kanunlardaki ilgili normlarda değişiklik yapılmasını derhal kabul etmelerini talep ettiğini kaydeden Pendarovski, “Birkaç hafta önce de söylediğim gibi, siyasi irade olursa çok kısa sürede hukuki çözümler üretilebilir.” dedi.

Pendarovski, “Hiç kimse, vatandaşların kusuru olmaksızın, verilme tarihinden itibaren dikkate alınan geçerlilik süreleri dolmamış, özellikle de ülkemiz sınırları dahilinde trafiğe katılma nedeniyle, değişmemiş bir ehliyet ve sürücü belgesine sahip olduğu için cezalandırılamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yetkili kurumları, bu kabul edilemez durumun aşılması için atılan tüm adımlar konusunda vatandaşları ivedi ve doğru bir şekilde bilgilendirme çağrısında bulunan Pendarovski, “Aynı zamanda ülkenin cumhurbaşkanı olarak üstlendiğimiz ve “Prespa Anlaşması”ndan kaynaklanan tüm uluslararası yasal yükümlülüklerin uygulanmasına yönelik kararlılığımızı da yinelemek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Read Previous

MSB: Yunanistan sınırında 4 FETÖ üyesi yakalandı

Read Next

İçişleri Bakanlığı’ndan vatandaşlara pasaport ve ehliyet uyarısı