İBU’da 2023/24 Akademik Yılı Açılış Töreni düzenlendi

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 17 yıldır faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde (İBU) 2023/24 Akademik Yılı Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) yeni akademik yılın başlangıcını ve Diş Eğitim Sağlığı Merkezi IBU Dent’in açılışını, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı, Stevo Pendarovski, Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Agim Nuhiu, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök ve İBU Rektörü Prof. Dr. Lütfi Sunar’ın katıldığı bir törenle kutladı.

7 fakülte, bir meslek yüksekokulu ve 23 bölümdeki yaklaşık 200 yüksek nitelikli profesörü ve 4.000 öğrencisiyle büyümeye devam eden İBU, son yıllarda küresel yüksek öğrenim, dijital devrim, disiplinlerarası çalışmalar ve uluslararası işbirliğine vurgu dahil olmak üzere önemli dönüşümlerden geçti.

İBU adına konuşan Rektör Prof. Dr. Lütfi Sunar, yeni eğitim öğretim yılında öğrencileri selamladı ve birlik, yenilik ve mükemmellik değerlerine sahip çıkmaya teşvik ederek, “Çok çalışmaya ve dünyada fark yaratmaya devam edelim” dedi.

Cumhurbaşkanı Pendarovski de, İBU’nun büyümesine ve gelişmesine övgüde bulundu ve kurumun artan sayıdaki fakülte, araştırma merkezi ve çalışma programlarına dikkat çekti.

Makedonya’nın ve bölgenin en büyük Diş Eğitim Sağlığı Merkezi’nin açılışını takdir eden Pendarovski, çok etnik gruptan oluşan ve çok kültürlü bir ortamın değerini vurgulayarak, bunun öğrencileri küreselleşen bir dünyaya daha iyi hazırladığını belirtti.

Öğrencilerin, sınavları ve çalışmayı sadece zorunluluk olarak değil, hem yerel hem de küresel iş piyasalarında rekabet edebilmek için bilgi edinme fırsatları olarak görmesi gerektiğini kaydeden Pendarovski, Profesörlerden ayrıca öğrencilerinin kişisel ve profesyonel hayatlarına rehberlik edecek sadece bilgiyi değil aynı zamanda değerleri ve ahlaki ilkeleri de aktarmalarını istedi.

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök ise kaliteli eğitimin büyük önemine vurgu yaparak eğitime yatırım yapan ülkelerin ekonomik büyüme ve küresel rekabet gücü elde ettiğini ileri sürdü.

Açılış konuşmalarının ardından Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi (TİM) Profesörlüğü ve FOM Ekonomi ve Yönetim Üniversitesi Frankfurt Üniversitesi Profesörü Prof. Dr. Halit Ünver, “Sürdürülebilirlik İnovasyonu, Sürdürülebilirlik, İnovasyon, İşbirliği.” konulu sunumu gerçekleştirdi.

Read Previous

2023 Uluslararası İnsan Hakları ve Kültür Ödülleri sahiplerini buldu

Read Next

Bosna Hersek’te RTÜK çalıştayına katılan uluslararası öğrenciler kültür alışverişinde bulunuyor