İBU’da 2022/23 Akademik Yılı Resmi Açılış Töreni düzenlendi

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde (İBU) 2022/2023 Akademik Yılı Resmi Açılış Töreni düzenlendi.

TİMEBALKAN

İBU’nun Üsküp’teki kampüsünde düzenlenen törene Kuzey Makedonya Birinci Başbakan Yardımcısı ve Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakanı Artan Grubi, Eğitim Bakanı Yeton Şakiri, Sağlık Bakanı Bekim Sali, Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Cemail Çupi, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti ve Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Süleyman Özdil, İBU Rektörü Mehmet Dursun Erdem, Üsküp ilçe belediye başkanları, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Salih Murat, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Birinci Başbakan Yardımcısı ve Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakanı Artan Grubi, burada yaptığı konuşmada, ülkemizde ve herhangi bir ülkede açılan bir bilgi yuvasından daha iyi bir yatırım olamayacağını söyledi.

Grubi, “Ülkemiz bina inşasında, kalitesinde, yükseköğretim kapasitelerinde kayda değer ilerlemeler kaydetti. Bunun (İBU) gibi üniversitelerin açılmasıyla ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunan yatırımcılarla mükemmel bir işbirliği sağladık.” ifadelerini kullandı.

Eğitim Bakanı Yeton Şakiri de her eğitim yılı safhasının belirlenen hedeflere ulaşmak için arzu ve iradeyle başladığını söyledi.

Şakiri, “Öğrencilerin kendi bilgi ve yetkinliklerine yatırım yapmaya devam etmekle doğru bir karar aldıklarını belirtmek isterim. Ömür boyu öğrenmeyi şiar edinmelerini dilerim. Zira ancak bu şekilde hayatta başarılı olunur, ancak bu şekilde hedefler belirlenir ve aynıları gerçekleştirilir. Öğrencilerimiz aynı zamanda yükseköğretim için seçmiş oldukları bu üniversiteyle doğru kararı vermişlerdir.” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Bekim Sali de geçtiğimiz 2 yılın Kovid-19 salgını ile zor geçtiğini ve tüm hoca, öğrenci ve ebeveynlerin bu zor geçen dönemin ardından üniversiteye dönmeyi sevinçle karşıladığını söyledi.

Sali, “Her birinizin, edindiğiniz akademik bilgi ve uygulamalarla, mesleki alanın gelişmesine ve ilerlemesine ve devam ettirmeye karar verdiğiniz faaliyetin doğal olarak ilerlemesine katkıda bulunacağınıza eminim. Sağlık Bakanı olarak bu görevde, sürekli çabamızın yeni bir tıbbi ekipman sağlamaya, altyapıyı iyileştirmeye odaklandığını, ancak daha da önemlisi özellikle tıbbi personel bilgisini geliştirmeye ve ilerletmeye odaklandığımızı vurgulamak istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

İBU Yönetim Kurulu Başkanı Özdil konuşmasına Bartın’daki maden patlamasında hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifa dileyerek başladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve AK Parti Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un programa katılamadıklarını kaydeden Özdil, katılımcılara kendilerinin selamlarını iletti.

Üniversitelerin eğitim hayatına başladıklarından bugüne pek çok değişim yaşadıklarını ancak eğitim yuvası olma özelliklerini ifade eden Özdil, üniversitenin 2022 yılı yerleştirmesiyle birlikte doluluk olanının arttığını ve üniversitenin dünyada ilk 1000 üniversite arasında girmesinin kendilerini sevindirdiğini belirtti.

İBU Rektörü Erdem de maden kazasında vefat edenlere rahmet yaralılara başsağlığı diledi.

2006 yılında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde kurulan İBU’nun etki derecesini gün geçtikçe artırdığını söyleyen Erdem, İBU’nun 15 yıl boyunca Kuzey Makedonya’da ekonomik, sosyal ve bilimsel alanda katkı sunduğunu ve sunmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Üniversitenin son yıllarda TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un himayesine geçmesiyle birlikte ciddi dönüşümler yaptığını anımsatan Erdem, “İBU kar amacı gütmeyen tam bir vakıf üniversitesidir. Özellikle son 4 yıldır büyük bir atak yapıp 3.800 civarında öğrenci sayısına ulaşmıştır. Öğrenci sayısına göre bölgemizde en fazla burs veren üniversite olduğumuzu düşünmekteyim.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından üniversite tarafından katılan bakanlara hediye takdim edildi.

Program, öğretim görevlilerinin cübbelerini giymesiyle sona erdi.

Read Previous

Dodik: Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını şu an en az 10 ülke tanırdı

Read Next

Yunanistan tatbikatlara yedek askerleri de çağırmaya başladı