Dodik: Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını şu an en az 10 ülke tanırdı

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik, ülkenin iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) şu an bağımsızlığını ilan etmesi durumunda, en az 10 ülke tarafından tanınacağını söyledi.

Bir televizyon kanalına konuk olan Dodik, RS’nin istikrarsızlaştırma ve halkın iradesini çarpıtma girişimlerine rağmen hala istikrarlı olduğuna işaret ederek, entitenin gelişmeye devam edeceğini ifade etti.

Avrupa Birliği’nin (AB) çeşitli şartlar koştuğunu ve daha önce başlatılan projelerden maddi desteğini çektiğini anımsatan Dodik, “RS’nin hem ekonomik hem siyasi alanda ortakları var. Sırp Cumuhuriyeti şu an bağımsızlığını ilan etse, en az 10 ülke tarafından tanınırdı.” diye konuştu.

Lideri olduğu Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı’nın (SNSD Devlet Başkanlığı Konseyi adayı Zeljka Cvijanovic’in seçim sonuçlarına değinen Dodik, Cvijanovic’in Devlet Başkanlığı Konseyi için en iyi çözüm olduğunu savundu.

Bosna Hersek’e ‘aday ülke statüsü’ verilmesine ilişkin önerinin, ülke için iyi bir gelişme olduğunu belirten Dodik, “Bosna Hersek’te uluslararası yönetim ve Yüksek Temsilcilik Ofisi (OHR) var oldukça, herhangi bir ilerleme kaydetmek zor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Balkanlar’daki Türk üniversiteleri çalıştayda buluştu

Read Next

İBU’da 2022/23 Akademik Yılı Resmi Açılış Töreni düzenlendi