Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Barbar, Modern, Medeni – Medeniyet Üzerine Notlar” kitabı Logos-A Yayınevi tarafından Arnavutça’ya tercüme edildi.

Logos-A Yayınevi’nden yapılan açıklamada kitabın medeniyet kavramıyla ilgili felsefi, sosyolojik ve antropolojik boyutlara sahip bir tedavi olduğu belirtilerek çalışmanın özellikle sosyoloji, tarih, felsefe ve siyaset bilimi öğrencileri için önemli olduğu vurgulandı.

İbrahim Kalın, dinamik bir yapı olan “medeniyet” kavramının asırlar boyunca geçirdiği değişimleri ve Batı düşüncesindeki aslî mânâsından zamanla uzaklaştırılarak sömürgeciliğin öncü kuvveti olarak kullanılmasını, Batı’da 19. yüzyılın sonundan itibaren görülen “insanat bahçeleri” rezaletlerine kadar ayrıntıları ve örnekleri ile beraber anlatıyor; medeniyet, barbarlık ve modernite arasında asırlar boyunca kurulan bağlantıları naklederken barbarlığın “modernleşme” ve “ilerleme” adına aldığı yeni şekillerini inceliyor, sonra “medeniyet” kavramının tekrar inşasının artık bir zaruret hâline geldiği gerçeğini gözler önüne sererek “Batı’nın medeniyet adına söyleyecek sözünün tükendiğini, İslâm dünyasının ise söyleyeceği sözü aradığını” ifade ediyor.

Önceki Haber

Türk Kızılay, Bosna Hersek’te çocuklar için açılan futbol okuluna destek verdi

Sonraki Haber

‘ABD Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilacın tüm stokunu satın aldı’ iddiası