Kuzey Makedonya Hükümeti’nden yapılan açıklamada, önemli bir vaadi gerçekleştirerek ortalama net maaşı 31 bin 80 denara yükseltildiği belirtildi.

Hükümetten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Devlet İstatistik Ofisi’ne göre, Mart 2022’de çalışan başına ödenen ortalama aylık net maaş 31 bin 080 denar oldu. Bu, hali hazırda kaydedilen ve belirlenen hedefi aşan ortalama 30 bin denar aylık net maaş için önemli bir vaadin gerçekleştirilmesi anlamına geliyor. Ortalama net maaş Mart 2021’e kıyasla %10,1 veya 2.863 denar arttı.” ifadelerine yer verildi.

İstatistiklere göre, bu artışın temel nedeni şu sektörlerde çalışan başına ödenen ortalama aylık net ücret artışıdır: Finans ve sigorta faaliyetleri (%21,4), Sanat, eğlence ve dinlenme (%20,2) ve Konaklama ve hizmet tesisleri yemek faaliyetleri. (%19,5).

Devlet İstatistik Kurumu’nun verileri, Hükümet tarafından uygulanan ekonomik önlem ve politikaların bir sonucu olarak ücret artış trendini doğruladı. Son verileri ortalama maaşın 22 bin 445 denar olduğu Mart 2017 ile karşılaştırıldığında aradaki fark 8 bin 635 denar.

Önceki Haber

Dzaferovic: BM üyeliği, tarihimizdeki en önemli anlardan biriydi

Sonraki Haber

Çalışma Bakanlığı ve Eğitim Sendikası görüşmeleri tamamladı