Kuzey Makedonya’da Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Eğitim, Bilim ve Kültür Bağımsız Sendikası (SONK) arasında gerçekleşen görüşmeler tamamlandı.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Yovana Trençevska, anaokulu öğretmenlerinin grev süresi boyunca tam harcırah alacağını söyledi.

Mevcut toplu sözleşmede yapılacak değişikliklerin resmi gazetede yayınlanmasından sonra harcırahların bu günlerde alınacağını söyleyen Trençevska, “24 Mayıs’tan hemen sonra, her iki tarafça tanımlanmış ve oluşturulmuş çalışma gruplarıyla başlıyoruz ve ay sonunda yeni toplu sözleşmeyi kabul edeceğiz. Toplu sözleşme değişiklikleri Resmi Gazete’de yayımlandı. Bugün veya yarın açıklanmasını bekliyoruz ve bu gerçekleşir gerçekleşmez maaşlar ödenecek.” diye konuştu.

SONK Başkanı Yakim Nedelkov ise bugünkü toplantıyla müzakerelerin sona erdiğini ve grevin yeniden etkinleştirilmeyeceğini resmen duyurdu.

Nedelkov, “Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, her şeyden önce Bakan, ne aradığımızı anladı. Bu kısmı uyumlu hale getirdik ve bence tam olarak, üzerinde anlaşılan %15’lik artış ve yeni bir toplu sözleşme sürecinin başlatılmasına ek olarak, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bu grev ve müzakere sürecinin tamamen kapandığını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Üç gün önce SONK ve Eğitim ve Bilim Bakanlığı, eğitim sektöründeki maaşların %15 oranında artırma hususunda uzlaşmaya varmıştı.

Önceki Haber

Hükümet: Önemli bir vaadi gerçekleştirerek ortalama net maaşı 31 bin 80 denara yükselttik

Sonraki Haber

Gostivar’da “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” çerçevesinde dostluk maçı yapıldı