Howitt, Kukan, Vajgl: Pırjino Anlaşması Tamamen Uygulansın

Avrupa Birliği milletvekilleri Richard Howitt, Eduard Kukan ve İvo Vajgl bugün yaptıkları ortak açıklamada, tarafların Pırjino Anlaşmasının uygulanması için zaman harcamamaları gerektiğini vurguladılar.

Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri, “Siyasi parti temsilcilerine, Pırjino Anlaşmasını ve acil reformları zaman geçirmeden uygulamaları çağrısında bulunuyoruz. Siyasi krizin aşılması için anlaşmanın uygulanması öncelliklerden birini oluşturuyor. Bundan dolayı tüm tarafları seçim listelerinin yenilenmesi ve basın özgürlüğünün genişlemesi konusunda çalışmalar yapmalarını teşvik ediyoruz”, ifadelerini kullandılar.

AP üyeleri, ayrıca, Özel Savcı’nın çalışmalarını yürütebilmesi için tüm ülkenin savcıya tam destek olması gerektiği görüşünü yinelediler.

Milletvekilleri, Pırjino Anlaşmasının uygulanmasının gecikmesinden dolayı endişelerini dile getirerek anlaşmanın tamamının uygulanması bütün vatandaşların demokratik özlemlerini karşılayacağının altını çizdiler.

Milletvekilleri dün ve bugün Üsküp’ye siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra Özel Yetkili Savcı ve Devlet Seçim Komisyonu üyeleri ile görüştüler.

Read Previous

Kosova’da ‘sivil savunma’ lağvedildi

Read Next

Richard Howitt: Washington’da Başbakan’a Çok Sert Mesajlar Verildi

9 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *