HÖH partisi, GERB’in Başbakan adayı Mariya Gabriel’i destekliyor

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB)-Birleşik Demokratik Güçler (SDS) İttifakı’ndan uzman grupları arasındaki çalışma toplantısında HÖH Genel Başkan Yardımcısı ve Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, GERB-SDS İttifakı’nın Başbakan adayı Mariya Gabriel’e dönerek, “Adaylığınız için tebrikler. Bu zor zamanda bir kadın Başbakanı olması Bulgaristan’a yakışıyor. HÖH olarak bizim şöyle bir prensibimiz var: Yapılması gereken önemli ve sorumlu bir iş olduğunda Hareket’teki kadınlara yöneliyoruz” diye ifade etti. Tsonev, “Alacağınız görevi başarıyla tamamlamanızı ve Bulgaristan vatandaşlarının beklediği çalışmalara başlamanızı dilerim” diye vurguladı.

Gabriel, HÖH’e önereceği hükümetin 10 önceliğini sundu. Toplantıda HÖH tarafından 49. Dönem Halk Meclisi Başkan Yardımcısı Filiz Hüsmenova, HÖH Başkan yardımcıları Ahmet Ahmedov ve Stanislav Anastasov, finans uzmanı Doç. Dr. Petır Çobanov, sosyal politika uzmanı Dr. Hasan Ademov ve milletvekili Elvan Gürkaş yer aldılar.

Tsonev, “Önceliklerle ilgili olarak, bunların büyük bir kısmının sadece bizim olmakla kalmayıp, seçim kampanyasında Bulgaristan vatandaşlarına bunları yerine getirme taahhüdünde bulunduğumuzu hatırlattık” diye belirtti ve HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı’nın da kampanya sonunda HÖH’ün halka taahhütlerini sıraladığı özel bir klip çektiğini hatırlattı.

Tsonev, “Bugün medya, önceliklerinizden Başsavcı’nın istifa etmesi talebi önceliğini ön plana çıkardı. Genel Başkanımız, basın mensuplarına toplumda bir gerginlik olduğunu ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Bu nedenle bu girişiminizi memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz” dedi.

HÖH Başkan Yardımcısı, “Dahası, tüm partilerin yargı reformundan bahsetmesi gerçeğiyle de uyumlu, ancak HÖH, Ocak 2022’de Venedik Komisyonu ve Avrupalı ​​ortaklarımız tarafından tavsiye edildiği gibi çok derin, gerçek, anayasal reformlar öngören bir Anayasa değişikliği teklifi sunan tek partidir” diye vurguladı.

Tsonev, “Daha o zaman bu projenin diğer siyasi güçlerle görüşmelere zemin oluşturduğunu söyledik. Tabii ki, özellikle yargı reformundan bahsedenler tarafından bu taslağa ilgi gösterilmediği için burukluk duyduk” diye anımsattı.

Siyasetçi, “Ama zaman acımasızdır. Bugün bu hamlemizi gündeme getiren de buydu ve bunu yapacak kadar da ileri görüşlü olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu medya tarafından öne çıkarılan konuya desteğimiz var” diye vurguladı.

Tsonev, “Siyasi krizi çözmek, düzenli bir hükümetin kurulmasından, parlamentonun çalışmasından geçer ve böylece diğer krizleri de programınızda belirtilen önlemler ve vurgularla çözebiliriz” diye vurguladı.

HÖH Başkan Yardımcısı, “Yeşil ekonomiden, yüksek teknolojilerden bahsediyoruz. Kampanyamız daha 2017’de “Yeşil Ekonomi, Yüksek teknolojiler ve Özgür ve Aktif Vatandaşların Ülke Yönetiminde Yer Alması” sloganı altında bir programla yürütüldü. Buna sadece açık olmakla kalmayıp, aynı zamanda 6 yıldan beri arzumuz Bulgaristan için bunu yapabileceğimiz ortaklar bulmaktır” dedi.

Tsonev, “2020 gibi erken bir tarihte Genel Başkanımız, Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı’nı ve operasyonel programları ilerletmek için teknokrat hükümeti oluşturmamızı önerdi. Evet, ne yazık ki plan kapsamında 3 yıl ve belki de epeyce para kaybettik. Ama siz çok deneyimli bir AB işleri uzmanısınız ve kaçırdığımız birçok şeyi tekrar yakalayabileceğimizi düşünüyorum” diye vurguladı.

Siyasetçi, Gabriel’in önereceği hükümetin ilkeleri olarak bahsettiği hırs, otorite, bağlılık gibi (Bulgarca A ile başlayan kelimeler) üç A’dan çok etkilendiğini söyledi. 

Tsonev, “Sizin üç A’nız bizde akıl, tepki ve diyalogdu. İlk harfleri alırsak (Bulgarca r, o ve d ile başlayan kelimeler) ROD olarak okunuyor. Bulgaristan vatandaşlarına, bizden beklediklerini yapmak zorunda olduğumuza dair bir taahhüdümüz var” dedi.

Farklılıkların zenginliği konusunda da Cebrail ile ortak görüş üzerinde duran HÖH Başkan Yardımcısı, “Bu, tüm politikamızın ve tüm ideolojik imajımızın üzerine inşa edildiği bir felsefe, bir temeldir. Bizim için farklılıklar bir sorun değil, bir zenginliktir. Burada da ortak bir dil bulacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Tsonev, “İnsanlar tek bir soru soruyor: Hükümet kuracak mısınız? Hepimizin bu sorumluluğu var, ama GERB’in sorumluluğu çok daha büyük, çünkü ilk yetki sizin elinizde. Sorumlu bir yaklaşım benimsediğinizi görmekten memnunuz” diye özetledi.

Kırcaalihaber

Read Previous

Karadağ’ın tüm sınırlarını Frontex koruyacak

Read Next

Arnavutluk’ta yerel seçimler 14 Mayıs’ta düzenlenecek