Arnavutluk’ta yerel seçimler 14 Mayıs’ta düzenlenecek

Arnavutluk’ta halk, 14 Mayıs Pazar günü yerel seçimler için sandık başına gidecek.

2019’daki yerel seçimleri boykot eden muhalefet, bu seçimlerde yerel yönetimleri Başbakan Edi Rama liderliğindeki Sosyalist Parti’den almak için mücadele edecek.

Seçim kampanyasına dün Tiran’da nokta koyan Rama, Arnavutluk’un bölgede maaş ortalamasının en yüksek olduğu ülke olmasını hedeflediklerini açıkladı.

14 Mayıs seçimlerinden üç gün önce Cumhurbaşkanı Bajram Begaj siyasetin yanı sıra vatandaşların oy kullanma iradesini kullanmaları için bir mesaj iletti.

Begaj, özgür ve adil seçim standartlarının AB’nin vatandaşlara dayatması gereken bir koşul olmadığını, ancak bunun Arnavut vatandaşlarına karşı bir yükümlülük olduğunu söyledi.

Uluslararası IFIMES Enstitüsü’nün analizi, Arnavutluk’ta 14 Mayıs’ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili kamuoyu yoklamaları, başkanlığını ülkenin görevdeki Başbakanı Edi Rama’nın üstlendiği Sosyalist Parti ile “Birlikte Kazanırız“ koalisyonu arasında eşitlik olduğunu gösteriyor.

“Birlikte Kazanırız-BF“ koalisyonuna Arnavut siyasetinin iki gazisi ve eski Arnavutluk cumhurbaşkanları Sali Berisa ve İlir Meta liderlik ediyor.

Seçim kampanyasının daha çok Tiran, Elbasan ve Dıraç gibi büyük şehirlere yönelik olduğu belirtiliyor.

Balkan News

Read Previous

HÖH partisi, GERB’in Başbakan adayı Mariya Gabriel’i destekliyor

Read Next

“Türkiye Türkiye’den büyüktür”