Hırvatistan ile Sırbistan, Sudan’daki vatandaşlarını tahliye ediyor

Hırvatistan ve Sırbistan dışişleri bakanlıkları, çatışmaların sürdüğü Sudan‘da bulunan vatandaşların tahliye edileceğini açıkladı.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman, Sudan’da yaklaşık 100 Hırvatistan vatandaşının bulunduğunu aktararak, “Çatışmaların başlamasının ardından 21 vatandaşımız tahliye talebinde bulundu.” dedi.

Tahliye talep edenlerin genellikle çifte vatandaşlık sahibi olduklarını anımsatan Radman, tahliye işleminin Hırvatistan ve Fransa’nın Kahire büyükelçilikleri üzerinden yapıldığını söyledi.

Sırbistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Sudan’dan tahliye talebinde bulunan Sırbistan vatandaşlarının, uluslararası ortakların yardımıyla tahliye edileceği bildirildi.

Hartum’da bulunan 11 Sırbistan vatandaşının üç grup halinde tahliye edileceği kaydedilen açıklamada, “Altı vatandaşımız Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları ile birlikte tahliye edilirken, dört vatandaşımız BM görevlileri ile aynı grupta yer alıyor. Bir vatandaşımız ise Türk vatandaşları ile birlikte tahliye edilecek.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, 100’e yakın Sırbistan vatandaşının ise Sudan’da kalmaya karar verdiği belirtildi.

Çatımaların başlamasının ardından ABD ve İngiltere gibi birçok ülke Sudan’dan vatandaşlarını tahliye etmeye başladığını açıklamıştı.

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmalar ikinci haftasına girdi.

Ordu ile isyancı ilan ettiği HDK arasında başkent Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 413 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 551 kişi yaralandı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Helez: “Dodik söylediğini yaparsa, bu Sırp Cumhuriyeti’nin sonu olur”

Read Next

Deprem bölgesinde kurulan konteyner sayısı 75 bini aştı