Helez: “Dodik söylediğini yaparsa, bu Sırp Cumhuriyeti’nin sonu olur”

Bosna Hersek Savunma Bakanı Zukan Helez, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in entite sınırına polis konuşlandırması halinde bu hamlenin Sırp entitesinin sonu olacağını söyledi.

Sırp lider Dodik’in Sırp Cumhuriyeti ile Bosna Hersek Federasyonu entiteleri arasındaki idari sınıra polis konuşlandıracağı yönündeki açıklaması tepkiye neden oldu.

Böyle bir hamlenin Bosna Hersek’in temellerini hedef alacağını ve Sırp Cumhuriyeti’nin de sonu manasına geleceğini savunan Helez, “Bu takdirde anayasal düzeni hızlı bir şekilde tesis ederiz” dedi.

Dodik’in Sırp Cumhuriyeti entitesi İçişleri Bakanlığı bünyesinde entite sınırını koruyacak bir birim oluşturulacağına ilişkin açıklaması, Saraybosna merkezli birçok siyasi parti tarafından da savaş ilanı olarak nitelendirildi.

“Sırbistan’la birleşme” çıkışı

Sırp Cumhuriyeti entitesi büyük bir finansal darboğazla karşı karşıya olduğu için ayrılıkçı söylemlerinin dozunu artırmakla suçlanan Dodik’in Pazar günü Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in yanında yaptığı “Sırbistan’la birleşme” açıklamaları da tepkiye neden oldu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Denis Becirovic, Dodik’e “ateşle oynama” ifadeleriyle uyarıda bulunurken, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’e de Dodik’in açıklamalarına mesafe alma çağrısında bulundu.

Balkan News

Read Previous

Mehmetçik, Kosova’daki 23 Nisan kutlamalarında çocuklarla oyunlar oynadı

Read Next

Hırvatistan ile Sırbistan, Sudan’daki vatandaşlarını tahliye ediyor