Hırvat Cumhurbaşkanı, başbakanlığa aday oldu, Anayasa Mahkemesi istifasını istedi

Anayasa gereği tarafsız olması gereken cumhurbaşkanın seçime katılacağını açıklaması ülkede yoğun tartışmalara neden oldu.

Hırvatistan’da 17 Nisan’da yapılacak seçimlerde başbakanlığa aday olan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic Anayasa Mahkemesi’ne takıldı. Mahkeme, cumhurbaşkanının tarafsız olduğunu belirterek Milanovic’in istifa etmediği sürece aday olamayacağını duyurdu. 

151 sandalyeli Meclis geçen hafta feshedilerek yeni seçimin önü açıldı. Cumhurbaşkanı  Milanovic ise sosyal medyadan açıklama yaparak başbakanlığa aday olduğunu ve bu süreçte görevine devam edeceğini duyurdu. 

Cumhurbaşkanı Milanovic, Sosyal Demokrat Parti listelerinden yarışa dahil olacağını duyurarak siyasi tutum da aldı. 

Anayasa gereği tarafsız olması gereken cumhurbaşkanın seçime katılacağını açıklaması ülkede yoğun tartışmalara neden oldu. Bu konuda Anayasa Mahkemesi tartışmalara noktayı koydu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Miroslav Separovic, üyelerle durumu görüştükleri oturum sonrası aldıkları kararı açıkladı. 

Hafta başında konuşan Mahkeme Başkanı Separovic, Milanovic’in cumhurbaşkanlığı görevini yaparken herhangi bir partinin siyasi çalışmalarına katılamayacağını söyledi. 

Separovic, cumhurbaşkanının genel seçimlerde yarışabilmesi için halen yürüttüğü görevinden istifa etmesi gerektiğini vurguladı. Sosyal Demokrat Parti’ye de uyaran Separovic, cumhurbaşkanının bir an önce mahkemeye istifasını sunması gerektiğini kaydetti. 

Hırvatistan’da her dört yılda bir sandık başına gidiliyor.

euronews

Read Previous

Bulgaristan basınında KAAN analizi: ‘Türkler ilk savaşı kazandı’

Read Next

Genç Kalemler Derneği’nden Çanakkale Zaferi programı