Bulgaristan basınında KAAN analizi: ‘Türkler ilk savaşı kazandı’

Bulgaristan medyasında çıkan haberlerde KAAN, F-35 ve S-400’ler mercek altına alındı. Söz konusu analizde, KAAN’a yönelik övgü dolu sözler kullanılırken F-35 ve S-400 denkleminin de çözümüne yönelik detaylara yer verildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından yürütülen proje kapsamında üretilen milli muharip uçağı KAAN, geçtiğimiz haftalarda ilk uçuşunu gerçekleştirdi. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, KAAN’ın uçuşunda 13 dakika havada kaldığını, 8000 feet irtifada 230 knot hıza ulaştığını söyledi. Kotil, Ekim 2023’te Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada 2028 yılında Hava Kuvvetlerine 20 uçak teslim edilebileceğini söylemişti. Ancak savaş uçağının seri üretiminin ne zaman başlayacağına dair güncel bir açıklama kaydedilmedi.

İlk uçuşun ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KAAN’ı Amerikan savaş uçağı F-16’ya benzeterek, “KAAN aynı F-16 gibi. Türkiye, kendi beşinci nesil savaş uçağını üretme yolunda çok kritik bir eşiği daha geride bıraktı” dedi. Beşinci nesil savaş uçakları, en gelişmiş savaş uçakları olarak kabul ediliyor.

BULGARİSTAN MERKEZLİ DERGİDEN KAAN ANALİZİ

KAAN’ın ilk uçuşu sonrası Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Asya medyası sık sık beşinci nesil uçaklarla karşılaştırmalarını yaptı. Son olarak BulgarianMilitary dergisi konuyla ilgili bir analiz yayınladı. Analizde KAAN’ın F-35 ile rekabet kurabileceğini belirten dergi, KAAN’ın üretim sayısının ve diğer ülkelere satışlarının artması durumunda Washington’un, Ankara’ya 100 adet F-35 uçağını yeniden vermeyi düşünebileceğini yazdı.cnntürk

Read Previous

Arnavutluk’ta Çanakkale Zaferi ve İstiklal Marşı anma etkinlikleri düzenlendi

Read Next

Hırvat Cumhurbaşkanı, başbakanlığa aday oldu, Anayasa Mahkemesi istifasını istedi