Hava Kirliliği Kalsiyum Magnezyum Asetat İle Önlenecek

Makedonya’nın çeşitli şehirlerinde kirliliğe karşı mücadelede kalsiyum magnezyum asetatın kullanılmasına başlandı.

Sözkonusu madde temiz hava için bir umut olarak gösteriliyor. Önceden diğer şehirlerde kullanılmış ve olumlu neticeler verdiği belirtiliyor. Ancak büyük bir dezavantajı var, sokaklar kaygın hale geliyor. Bundan dolayı Üsküp Belediyesi yetkilileri sürücüleri uyararak, caddelere yeni trafik işaretleri kurdu ve hız limitlerine dikkat etmelerini istedi.

Kimyasal bir madde olan kalsiyum magnezyum asetat, PM10 ve PM2,5 partikülleri asfalta bağlıyor ve soluduğumuz havaya yayılmasını engellemektedir. Madde insan sağlığına ve bitkilere zarar vermez, sirkeye kokar ve uygulanması çok kolay.

Sözkonusu madde Londra, Barselona ve Viyana gibi bazı Avrupa şehirlerinde kullanılıyor. Oradaki deneyimler tozun azalma potansiyelinin yüzde 10 ila 30 arasında olduğunu göstermektedir.

Kar ve buz ile mücadele etmek amacıyla geliştirilen madde

Kalsiyum magnezyum asetat (CMA), içme suyu, beton ve bitkiler açısından en güvenli buz eritici kimyasaldır. Korozif olmamakla birlikte yağıştan önce uygulanması durumunda buzun yüzeye yapışmasını etkili bir biçimde önlemektedir. Çok düşük sıcaklıklarda etkili olmayan CMA kaya
tuzuna göre de 30 kat daha pahalıdır.

TIMEBALKAN

Read Previous

Yeni Bakan ve Bakan Yardımcıları Bugün Seçilecek

Read Next

Arakanlı Müslümanların Endişeleri Devam Ediyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *