Arakanlı Müslümanların Endişeleri Devam Ediyor

Myanmar’da 8 Kasım’da yapılan genel seçimlerin muhalif Demokrasi İçin Ulusal Birlik Partisi’nin (NLD) yüzde 75’lik zaferi ile sonuçlanması, Arakan’da yaşayan Rohingya Müslümanları tarafından olumlu karşılandı. Fakat Myanmar’daki Müslümanların temel hak ve özgürlüklerle ilgili endişeleri devam ediyor.

Hollanda merkezli Avrupa Rohingya Kurulu’nun Genel Sekreteri Muhammed İbrahim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, NLD’yi genel seçim zaferinden dolayı tebrik ederken bu partinin beklentileri karşılamasının çok zor olduğunu belirtti.

Arakan’daki Müslümanların, ülkede çıkan isyanlar sonucu adeta soykırıma tabi tutulduklarını anlatan İbrahim, “NLD lideri Aung San Suu Çii, Arakan’daki karışıklıklar ve insan hakları ihlalleri hakkında asla konuşmadı. Müslüman Rohingya halkının tanınması ve vatandaşlık haklarımızın verilmesi gibi iki temel hakkımızı iade etmesi çok zor. Bu açıdan bakacak olursak, NLD’den hiç bir umudumuz yok” ifadelerini kullandı.

“Myanmar oyun sahası”

Batılı ülkelerin seçimlerle ilgili tavrını değerlendiren Muhammed İbrahim, Myanmar’ın jeopolitik ve jeostratejik olarak çok önemli bir konumda olduğuna işaret etti.

İktidardaki ordu destekli Dayanışma ve Kalkınma Partisi’nin (USDP), Çin ve Rusya ile çok sıkı ilişkiler içerisinde olduğunun altını çizen İbrahim, Batılı ülkelerin bu yüzden Aung San Suu Çii liderliğindeki NLD’nin iktidara gelmesini istediğini savundu. İbrahim, “Myanmar Batı için Çin’e karşı yeni bir oyun sahasıdır” dedi.

Kaynak: AA

Read Previous

Hava Kirliliği Kalsiyum Magnezyum Asetat İle Önlenecek

Read Next

Furkan Çako Türkiye’li İş Adamlarını Makamında Ağırladı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *